Zachodniopomorskie: 80 orzeczeń o zdarzeniach medycznych, komisja szuka pracowników

Autor: gs24.pl, NIK/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2019 14:23

W latach 2012-2019 (do końca II kwartału 2019 r.) Wojewódzka Komisja do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Szczecinie wydała 80 orzeczeń, które są podstawą do złożenia przez ubezpieczyciela lub dyrektora podmiotu leczniczego propozycji odszkodowania i zadośćuczynienia. Największe odszkodowanie, jakie zostało przyjęte przez wnioskodawcę, wynosiło 100 tys. zł.

Zachodniopomorskie: 80 orzeczeń o zdarzeniach medycznych, komisja szuka pracowników
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przez około siedem lat działania do wojewódzkiej komisji wpłynęło 356 wniosków o ustalenie zdarzenia medycznego. Komisja obecnie poszukuje osób, które zasiliłyby jej szeregi - brakuje dwóch osób reprezentujących zawód prawniczy i jednej zawód medyczny. W skład komisji wchodzi 16 członków, których działalność zawodowa nie ogranicza się do prac komisji. Mimo to wnioski - jak czytamy w serwisie gs24.pl - rozpatrywane są planowo.

Rynek Zdrowia pod koniec 2018 r. przytaczał opinię NIK, zgodnie z którą system pozasądowego orzekania o zdarzeniach medycznych przez wojewódzkie komisje nie zapewnia pacjentowi skutecznego dochodzenia rekompensat za szkody powstałe podczas leczenia. Do NIK sygnały o problemach w funkcjonowaniu komisji docierały m.in. od RPP. Ponoć wysokość odszkodowań za zdarzenia medyczne często nie satysfakcjonowała pacjentów.

NIK zauważała, że prace komisji często przedłużają się - nawet do dwóch lat - a jej końcowe efekty, jedynie w postaci wydania orzeczenia o zaistnieniu zdarzenia medycznego, nie satysfakcjonują poszkodowanych.

"System, który nie stworzył możliwości szybkiego uzyskania odszkodowań nie stał się alternatywą dla sądownictwa powszechnego. Liczba rozpatrywanych tam spraw, w wyniku powstania wojewódzkich komisji, miała się zmniejszyć, a tymczasem znacząco wzrosła" - opisywano w raporcie NIK.

Podstawowym celem, wprowadzonego w 2011 r., pozasądowego systemu orzekania o zdarzeniach medycznych było usprawnienie i uproszczenie dochodzenia roszczeń przez pacjentów z tytułu szkód wynikłych w następstwie leczenia szpitalnego. Miał być on alternatywą dla często długiej i skomplikowanej drogi sądowej. Przed wejściem w życie nowych przepisów, w przypadku wystąpienia błędu medycznego, jedyną możliwą drogą dochodzenia roszczeń był proces sądowy. Od ponad siedmiu lat pacjenci mogą składać wnioski o zadośćuczynienie szkód wynikających z niewłaściwego leczenia do wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

W Polsce działa 16 komisji, w skład każdej z nich wchodzą członkowie powoływani przez wojewodę (14 osób), ministra zdrowia (1 osoba) i Rzecznika Praw Pacjenta (1 osoba).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum