gazeta.pl/Rynek Zdrowia | 18-11-2013 17:54

Zabrze: sześć razy odmówili wysłania karetki - prokuratura stawia zarzuty

Prokuratura postawiła dwóm dyspozytorom pogotowia ratunkowego z Zabrza zarzuty narażenia pacjenta na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia po tym, jak sześciokrotnie odmówili przysłania karetki po chorego, odsyłając mężczyznę do lekarza rodzinnego.

Prokurator Joanna Kosińska, szefowa Prokuratury Rejonowej w Zabrzu wyjaśnia, że podstawą do postawienia zarzutów była opinia biegłych z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy stwierdzili, że informacje przekazane przez rodzinę pacjenta dawały podstawy do wysłania karetki - informuje Gazeta Wyborcza.

Latem 2010 r. 24-letni mężczyzna zachorował na anginę. Lekarz z poradni przepisał mu antybiotyk. Pogarszający się stan zdrowia skłonił chorego do kolejnej wizyty, lekarz nie zmienił jednak terapii. Przez noc stan mężczyzny jeszcze się pogorszył. Rodzina sześć razy prosiła dyspozytora o przysłanie karetki. Za każdym razem odmawiano pomocy. Kiedy w końcu chory trafił do szpitala, okazało się, że jest w śpiączce cukrzycowej.

Prof. Krzysztof Strojek, ówczesny ordynator oddziału diabetologicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu zaznacza, że zdarza się, iż z pozoru niegroźna infekcja może spowodować nagłe pojawienie się u chorego cukrzycy typu 1. Tak właśnie było w tym przypadku.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/