Zabrze: dyrektor szpitala pozwał pacjenta za publiczne poniżenie

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2010 09:15

Dyrektor Szpitala Miejskiego w Zabrzu Biskupicach pozwał swego byłego pacjenta za publiczne poniżenie.

W styczniu 2008 roku Dieter Kruczek potknął się na schodach i złamał nogę. Diagnoza: złamanie lewego podudzia. Miał wtedy 69 lat. Zaraz po wypadku, 30 stycznia 2008 roku, trafił do Szpitala Miejskiego w Zabrzu Biskupicach, gdzie przebywał do 14 marca. Od tego czasu wciąż się leczy.

Pacjent w szpitalu w Zabrzu spędził 34 dni z nogą na wyciągu. Przekonuje, że w czasie leczenia w zabrzańskim szpitalu został zakażony gronkowcem złocistym.

Przez dwa miesiące po wyjściu ze szpitala usiłował wyjaśnić problem z dyrekcją. W końcu napisał pismo do prokuratury w Zabrzu, gdzie poskarżył się na zakażenie i na zaniedbania w szpitalu. Prokuratura podjęła się wyjaśnienia sprawy. Skarga trafiła też do mediów. Pacjent wystąpił na antenie telewizji TVS, gdzie zarzucił dyrektorowi szpitala, iż celowo nie zgłosił do Sanepidu przypadku zarażenia gronkowcem, sugerując, że wtedy bloki operacyjne zostałyby zamknięte.

Jan Węgrzyn, ówczesny dyrektor, a dziś prezes zarządu szpitalnej spółki, poczuł się dotknięty wypowiedzią pacjenta iskierował przeciwko niemu pozew do sądu.

Z dokumentu można się dowiedzieć, że zarzut publicznie wyrażony przez Dietera Kruczka „poniża powoda w opinii zarówno mieszkańców miasta oglądających telewizję TVS, potencjalnych pacjentów, a także w opinii podległych powodowi pracowników szpitala.”

Zarzut zaniedbania obowiązków Jan Węgrzyn odparł stwierdzeniem, że nie miał obowiązku zgłaszania sprawy do sanepidu, bo szczep gronkowca nie należy do tzw. patogenów alarmowych (tj. odpornych na antybiotyki). Dyrektor żąda w związku z tym przeprosin w TVS i wpłacenia przez Kruczka 2 tys. zł na rzecz domu dziecka w Zabrzu – informuje Dziennik Zachodni.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum