Ząbkowice Śląskie: szpital zapłaci 160 tys. zł za błąd lekarzy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2016 08:55

Pacjentka prywatnego szpitala po trzech latach sądowego procesu wywalczyła odszkodowanie za źle przeprowadzony zabieg w EMC Szpitale - Szpital św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich. Prawnicy placówki twierdzili, że nie było błędu, doszło jedynie do "niepożądanego zdarzenia".

Ząbkowice Śląskie: szpital zapłaci 160 tys. zł za błąd lekarzy
Ząbkowice Śląskie: szpital zapłaci 160 tys. zł za błąd lekarzy. Fot. Archiwum

Zabieg przeprowadzono jesienią 2012 roku. Po jego wykonaniu, mimo skarg pacjentki na bóle brzucha, w dokumentach szpitalnych zapisano, że pacjentka jest w dobrym stanie. Dopiero kilka dni po zabiegu lekarze z EMC zorientowali się, że kobieta ma objawy żółtaczki mechanicznej. Kolejne dwa miesiące spędziła na badaniach w różnych szpitalach, aż w końcu w Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przeprowadzono operację naprawczą.

W pozwie przeciwko szpitalowi wyliczono, że jego była pacjentka "narażona jest na nawracające stany zapalne dróg żółciowych, obniżenie wydolności wątroby, a nawet ewentualną konieczność przeszczepu tego organu". W odpowiedzi na pozew ząbkowicki szpital przekonywał, że nie doszło do "błędu medycznego", a jedynie do "niepożądanego zdarzenia".

Powołany przez sąd biegły uznał, że do zdarzenia mogło dojść na skutek niezamierzonego błędu, a nie błędu w sztuce, ale sąd był innego zdania. Sędzia Izabela Cieślińska nie miała wątpliwości, że szpital musi ponieść odpowiedzialność.

Sąd zasądził na rzecz pani Oli 160 tys. zł zadośćuczynienia i przyznał jej rentę w wysokości 1150 zł miesięcznie. Uznał też, że gdyby stan zdrowia kobiety pogorszył się, szpital nie będzie mógł uchylić się od odpowiedzialności, a pacjentka będzie mogła wystąpić z kolejnymi roszczeniami.

Wyrok nie jest prawomocny.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum