ZUS zawiesił badania wykonywane przez lekarzy orzeczników

Autor: forsal.pl/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2020 09:49

Przynajmniej do 27 marca badania zaplanowane do przeprowadzenia przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie, zostały - w związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego - odwołane - poinformował ZUS.

Na zdjęciu siedziba ZUS Fot. materiały prasowe

Oznacza to, że osoby pobierające lub ubiegające się o renty z tytułu niezdolności do pracy oraz niepełnosprawni chcący uzyskać prawo do ulg, a także zasiłków z pomocy społecznej, mogą mieć problem - informuje forsal.pl

Badania bezpośrednie przeprowadzane przez lekarzy orzeczników odbywają się w dwóch sytuacjach - przy przyznawaniu prawa do świadczenia (renty stałej i okresowej) i przy weryfikowaniu prawa do świadczenia. Jeśli zgodnie z ustawą ubezpieczony spełni warunki do przyznania mu renty z tytułu niezdolności do pracy i złoży wniosek w tej sprawie, to świadczenie będzie mu przysługiwało od momentu złożenia wniosku.

Jak wyjaśnia dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW, odwołanie przez ZUS terminów badań bezpośrednich przesunie najprawdopodobniej w czasie wydanie przez organ rentowy decyzji i w konsekwencji wypłatę świadczenia. Podkreśla jednak, że osoby te dostaną swoje pieniądze wraz z odsetkami, jeżeli oczywiście lekarz orzecznik uzna, że są one całkowicie lub częściowo niezdolne do pracy.

Wątpliwości budzi też sytuacja osób, które pobierają już rentę i ZUS wezwał je na weryfikację. Tu jednak sytuacja jest nieco lepsza, bo do czasu badania przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską, ZUS nie będzie mógł uznać, że przestały być niezdolne do pracy. Powinny dalej otrzymywać świadczenie. Jednak osoby, którym ZUS ustalił rentę na czas określony dopiero po ponownym badaniu będą mogły ubiegać się o jej ewentualne przedłużenie.

Zdaniem eksperta, jeżeli czas pandemii się przedłuży, konieczne będzie wprowadzenie rozwiązań ustawowych, np. o automatycznym wydłużeniu wypłacanych już rent okresowych.

Więcej: forsal.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum