ZUS zapowiada kontrolę masowych zwolnień lekarskich, ale...

Autor: money.pl/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2018 20:15

ZUS uważnie śledzi doniesienia o masowych zwolnieniach lekarskich i prowadzonych w ten sposób "strajkach" pracowników. Możliwość nękania przez choroby zapowiedzieli właśnie nauczyciele, pracownicy przedszkoli i kadry sądów - przypomina portal money.pl.

ZUS zapowiada kontrolę masowych zwolnień lekarskich, ale...
ZUS musi poinformować listownie o wezwaniu na badania do lekarza orzecznika. Tym samym weryfikowanie choroby w ciągu kilku dni jest niemożliwe. Fot. archiwum

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych analizuje i weryfikuje wszelkie informacje o możliwych nieprawidłowościach - podkreśla w rozmowie z money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Mowa i o prawidłowości orzekania o niezdolności pracy, i o wykorzystaniu zwolnień lekarskich. Pracować nie wolno. Strajkowanie też bliskie odpoczynku nie jest.

Osoba, która pozostaje na chorobowym, musi stosować się do zaleceń lekarza i realizować zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem. Jeśli zostanie przyłapana np. na remontowaniu mieszkania, ZUS pozbawi jej prawa do zasiłku i korzystania z dni wolnych od pracy.

Taka sama zasada jest również wtedy, gdy chory zamiast w łóżku jest na przykład na pikiecie. Bezsporne są tylko wyjścia do lekarza lub apteki - przypomina portal money.pl.

Jak podaje money.pl, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oficjalnie tego nie przyznaje, jednak w okresie jesienno-zimowym wyłapanie protestów za pomocą L4 jest niezwykle trudne. 

W zdecydowanej większości pobierają zwolnienie lekarskie na typowo jesienno-zimowe choroby. To przeziębienie, objawy grypy, problemy z żołądkiem, bóle głowy. Czyli choroby, na które dostaje się zwykle trzy lub maksymalnie cztery dni zwolnienia lekarskiego.

ZUS musi poinformować listownie o wezwaniu na badania do lekarza orzecznika. Tym samym weryfikowanie choroby w ciągu kilku dni jest niemożliwe. W efekcie "strajkowanie na L4" uchodzi po prostu płazem, choć większość żadnych problemów ze zdrowiem nie ma.

Więcej: www.money.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum