ZUS wziął pod lupę L4. Wstrzymał wypłatę 449 zasiłków chorobowych

Autor: oprac. SzB • Źródło: ZUS, Rynek Zdrowia09 listopada 2022 14:30

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do końca września 2022 wstrzymał w woj. zachodniopomorskim wypłatę zasiłku chorobowego w 449 przypadkach na łączną kwotę prawie 512 tys. zł.

ZUS wziął pod lupę L4. Wstrzymał wypłatę 449 zasiłków chorobowych
ZUS wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego w 449 przypadkach, na kwotę prawie 512 tys. złotych. Fot. AdobeStock
  • W Zachodniopomorskiem ZUS tylko do końca września tego roku wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego w 449 przypadkach, na kwotę prawie 512 tys. złotych
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich
  • W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2022 roku w regionie 158 osób nieprawidłowo wykorzystało zwolnienie. Natomiast w 291 przypadkach czas zwolnienia skorygowano

ZUS w zachodniopomorskim oszczędził ponad pół miliona złotych

Jak poinformował regionalny rzecznik ZUS, w województwie zachodniopomorskim do końca września wstrzymano wypłatę zasiłku chorobowego w ponad 400 przypadkach na łączną kwotę prawie 512 tys. zł.

Przypomnina że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich.

- W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na
zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też
należy skrócić zwolnienie - wyjaśnia. 

W związku z tymi kontrolami w pierwszych trzech kwartałach tego roku w 291 przypadkach skorygowano zwolnienie, na łączną liczbę 2 945 dni absencji. Kwota oszczędności to prawie 251 tys. złotych.

Druga kontrola polega natomiast na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia.

— W sytuacji nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia wstrzymujemy wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba będzie je oddać — wyjaśnia Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS. 

I dodaje, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2022 roku w regionie 158 osób nieprawidłowo wykorzystało zwolnienie. W związku z tym, wstrzymano wypłatę zasiłków w wysokości przeszło 261 tys. złotych.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum