ZUS: weryfikacja zwolnień lekarskich to ich obowiązek

Autor: PAP, LJ/ Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2009 14:55

Lekarze orzecznicy ZUS, którzy przeprowadzili w pierwszym półroczu 2009 roku 135 tys. badań kontrolnych, wstrzymali lub ograniczyli wypłatę zasiłków chorobowych na ponad 72,5 mln złotych.

Blisko 11 proc. osób przebywających na zwolnieniu lekarskim po zbadaniu okazała się być zdolna do pracy.

Prawo do skontrolowania osób przebywających na zwolnieniach chorobowych mają sami pracodawcy (którzy zgłosili do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 pracowników) oraz ZUS.

Przeprowadzanie takich kontroli należy do ustawowych obowiązków ZUS. – Jest to kontrola wykorzystywania właściwości zwolnienia lekarskiego i wydatków na zasiłki, pochodzących z naszych pieniędzy. Ale pracodawca, który płaci pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby przez pierwsze 30 dni, ma również prawny obowiązek do przeprowadzenia takiej kontroli - wyjaśnia Anna Krysiewicz, rzecznik białostockiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przyznając, że pracodawcy rzadko z tego prawa korzystają: – Wygodniej jest im zwrócić się o przeprowadzenie kontroli do ZUS.

Zgodnie z przepisami, zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 182 dni. Osoba chora w tym czasie powinna poddać się leczeniu – mówi Krysiewicz i podaje przykład łamania tego prawa: - Jeżeli w tym czasie chory wykonuje jakieś czynności, np. zaprawia dach u sąsiada, to nie przyczynia się do szybkiego powrotu do zdrowia, a wręcz ten proces wydłuża.

W ostatnich miesiącach przyczyną starania się o zwolnienia lekarskie mogą być zapowiadane przez pracodawców redukcje etatów. - Nie można powiedzieć, że wszystkie zwolnienia są wzięte dlatego, by pracownik uniknął zwolnienia. Aczkolwiek z całą pewnością takie sytuacje się zdarzają. Nie są to sprawy proste do udowodnienia. Faktycznie jest tendencja, że tam, gdzie jest likwidacja miejsc pracy czy grupowe zwolnienia, więcej osób korzysta ze zwolnień lekarskich – przyznaje Krysiewicz, ale zastrzega: - Jednak nawet przy masowych zwolnieniach w zakładach pracy, musimy mieć świadomość, że w indywidualnym przypadku lekarz miał prawo orzec niezdolność do pracy i wydać zwolnienie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum