×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ZUS: urlop macierzyński można przerwać. Kiedy nie przysługuje zasiłek chorobowy?

Autor: oprac. IB • Źródło: ZUS, Rynek Zdrowia27 marca 2023 18:30

Urlop macierzyński można przerwać. Mama dziecka, która jest na macierzyńskim może to zrobić, jeśli dziecko lub ona sama wymaga opieki szpitalnej. Wtedy ojciec dziecka ma prawo do przejęcia pozostałej części urlopu - informuje ZUS.

ZUS: urlop macierzyński można przerwać. Kiedy nie przysługuje zasiłek chorobowy?
Urlop macierzyński można przerwać, jeśli matka lub dziecko wymagają pobytu w szpitalu - podaje ZUS Fot. AdobeStock
  • Urlop macierzyński można przerwać. Mama dziecka, która jest na macierzyńskim, może to zrobić, jeśli dziecko lub ona sama wymaga opieki szpitalnej - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego
  • Ojciec dziecka ma prawo do przejęcia pozostałej części tego urlopu pod warunkiem, że mama wykorzystała już 8 tygodni z przysługujących jej 14. Z pozostałej część tego urlopu mama może także skorzystać później, już po wyjściu przez siebie lub dziecko ze szpitala - wskazuje
  • Zasiłek macierzyński przysługuje wyłącznie osobom ubezpieczonym, które odprowadzają składkę na ubezpieczenie chorobowe - przypomina
  • W przypadku osób pracujących na umowę o pracę ubezpieczenie chorobowe jest zawsze obowiązkowe. Natomiast osoby pracujące na umowie zlecenie bądź prowadzące własną działalność gospodarczą do takiego ubezpieczenia mogą przystąpić dobrowolnie - zaznacza
  • Jeśli zleceniobiorca lub przedsiębiorca nie przystąpi do ubezpieczenia chorobowego, nie otrzyma przysługujących z tego ubezpieczenia świadczeń - dodaje

Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla mamy

Urlop macierzyński można przerwać. Mama dziecka, która jest na macierzyńskim może to zrobić, jeśli dziecko lub ona sama wymaga opieki szpitalnej. Wtedy ojciec dziecka ma prawo do przejęcia pozostałej części tego urlopu pod warunkiem, że mama wykorzystała już 8 tygodni z przysługujących jej 14. Z pozostałej część tego urlopu mama może także skorzystać później, już po wyjściu przez siebie lub dziecko ze szpitala.

Mama, która ma ubezpieczenie chorobowe (obowiązkowe dla umów o pracę, ale dobrowolne przy prowadzeniu działalności) może liczyć na płatny zasiłek macierzyński. Jego długość zależy od liczby urodzonych przy jednym porodzie lub przyjętych na wychowanie dzieci. Przy urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie jednego dziecka to 52 tygodnie, na które składa się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

- Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla mamy. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach tata może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Mama może już po 14 tygodniach po porodzie zrezygnować z urlopu macierzyńskiego i wcześniej wrócić do pracy, pod warunkiem, że pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta ubezpieczony tata dziecka - mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego.

"Ojciec dziecka ma prawo do przejęcia pozostałej części tego urlopu. Jest warunek"

Według rzeczniczki, jeśli dziecko wymaga opieki szpitalnej, mama może swój urlop macierzyński przerwać na czas hospitalizacji dziecka, pod warunkiem, że już wykorzystała go wcześniej w wymiarze, co najmniej 8 tygodni od dnia porodu.

- W tym czasie może wrócić do pracy lub jeżeli zostanie wystawione zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, które jest w szpitalu, skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Resztę zasiłku macierzyńskiego mama może wykorzystać po wypisaniu dziecka ze szpitala - dodaje Kowalska-Matis.

Łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez rodziców dziecka nie może przekraczać wymiaru urlopu macierzyńskiego określonego przepisami Kodeksu pracy.

Również w sytuacji, gdy to mama dziecka wymaga opieki szpitalnej i jej stan zdrowia uniemożliwia osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem, może przerwać macierzyński. Jest to możliwe, pod warunkiem, że wykorzystała po porodzie minimum 8 tygodni macierzyńskiego i o wypłatę zasiłku wystąpi ubezpieczony ojciec dziecka lub inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny.

"Trzeba odprowadzać składkę na ubezpieczenie chorobowe"

Rzeczniczka zastrzega, że zasiłek macierzyński przysługuje wyłącznie osobom ubezpieczonym, które odprowadzają składkę na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku osób pracujących na umowę o pracę ubezpieczenie chorobowe jest zawsze obowiązkowe. Natomiast osoby pracujące na umowie zlecenie bądź prowadzące własną działalność gospodarczą do takiego ubezpieczenia mogą przystąpić dobrowolnie.

- Jeśli zleceniobiorca lub przedsiębiorca nie przystąpi do ubezpieczenia chorobowego, nie otrzyma przysługujących z tego ubezpieczenia świadczeń, np. w razie choroby, czy opieki nad chorym dzieckiem. Składka na to ubezpieczenie wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru - przypomina rzeczniczka.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze