ZUS sprawdza L4. Wstrzymano już prawie 4 tys. zasiłków

Autor: oprac. JKB • Źródło: GW, money.pl, Rynek Zdrowia16 lipca 2021 05:00

ZUS w pierwszym kwartale tego roku przeprowadził łącznie ponad 80 tys. kontroli zwolnień lekarskich. To dwa razy więcej niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Prawie 4 tys. L4 zakwestionowano

ZUS rozpoczął kontrole zwolnień lekarskich. Fot. Shutterstock
  • Kontrole L4. ZUS przeprowadził już dwa razy więcej kontroli, niż w ostatnim kwartale 2020 roku
  • Kontrolerzy sprawdzili ponad 80 tys. zwolnień lekarskich i wydano w związku z tym prawie 4 tys. decyzji o wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego
  • Co ciekawe w ostatnim okresie wzrosła liczba zwolnień lekarskich wypisywana przez psychiatrów

Kontrole L4. Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS

Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza", na którą powołał się serwis money.pl, ZUS przeprowadził już prawie dwa razy więcej kontroli niż w II kwartale ubiegłego roku – wówczas sprawdzonych zostało ok. 43 tys. zwolnień lekarskich. Jak się okazuje, w I kwartale 2021 roku kontroli było już 80 tys.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez dziennik, urzędnicy ZUS wydali dotychczas 3,7 tys. decyzji o wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego, co z kolei oznacza, że nie wypłacono łącznie 3,5 mln złotych.

Przeprowadzona analiza wykazała, że czas pandemii negatywnie wpłynął na samopoczucie i zdrowie obywateli, którzy musieli zostać w domu. W ciągu ostatnich miesięcy znacząco wzrosła liczba zwolnień od lekarzy psychiatrów, bo było ich aż 1,5 mln.

Jak donosi "GW", dość częstym powodem niezdolności do pracy było także nadużywanie alkoholu. W takim przypadku świadczenie nie przysługuje na pierwsze 5 dni, a zgodnie z informacjami dziennika, właśnie takich krótkich zwolnień z kodem C było najwięcej.

Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Zgodnie z podstawowymi informacjami od ZUS, jeśli niezdolność do pracy trwa w ciągu roku kalendarzowym łącznie więcej niż 33 dni, wówczas pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Z kolei u osób po 50 roku życia, ma to miejsce już po 14 dniach.

Pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia, gdy niezdolność do wykonywania pracy nastąpiła w wyniku wypadku przy pracy, w drodze do pracy albo z pracy. Podobna zasada obowiązuje  w przypadku czasu ciąży, poddania się badaniom dla dawców szpiku, tkanek oraz narządów. W innych przypadkach zwykle zasiłek wynosi ok. 70-80 proc. wynagrodzenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum