×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ZUS przekaże więcej danych do NFZ. Chodzi o składkę zdrowotną i ubezpieczenie chorobowe

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rządowe Centrum Legislacji14 lutego 2023 07:21

ZUS ma przekazywać więcej informacji do Narodowego Funduszu Zdrowia - taką zmianę zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia, który właśnie wrócił z konsultacji.

ZUS przekaże więcej danych do NFZ. Chodzi o składkę zdrowotną i ubezpieczenie chorobowe
ZUS przekaże więcej danych do NFZ. Chodzi o składkę zdrowotną i ubezpieczenie chorobowe Fot. Shutterstock

 

ZUS przekaże więcej danych do NFZ. Chodzi o składkę zdrowotną i ubezpieczenie

Z konsultacji wrócił projekt rozporządzenia ministra zdrowia ws. szczegółowego zakresu oraz sposobu przekazywania danych dotyczących osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym i płatników składek, osób pobierających zasiłki przyznane na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, osób ubiegających się o przyznanie emerytury lub renty oraz pracowników korzystających z urlopu bezpłatnego oraz osób pobierających rentę rodzinną, które nie ukończyły 18. roku życia.

Dokument związany jest ze zmianami, które wprowadziła nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i zawarte w niej modyfikacje przepisów dotyczące składki zdrowotnej. 

- Projektowane rozporządzenie zapewnia Funduszowi zestaw informacji niezbędny do potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym to prawo - argumentuje resort zdrowia.

W porównaniu do dotychczasowych rozwiązań, projektowane rozporządzenie dodaje obowiązek przekazywania przez ZUS i KRUS do NFZ danych osób pobierających rentę rodzinną, które nie ukończyły 18. roku życia.

- Uwzględnienie w zestawie danych przekazywanych przez ZUS i KRUS do Funduszu zakresu informacji o osobach pobierających rentę rodzinną, które nie ukończyły 18. roku życia, pozwoli Funduszowi określić aktualny status tych osób w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, co umożliwi łatwą weryfikację prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Znacząco zmniejszy się liczba składanych oświadczeń i dokumentów, a tym samym zmniejszy się obciążenie NFZ wynikające z konieczności ich weryfikacji i podejmowania postępowań wyjaśniających w przypadkach budzących wątpliwości - wskazano w Ocenie Skutków Regulacji.





Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze