ZUS planuje zmiany w zasiłkach chorobowych i macierzyńskim

Autor: oprac. MS • Źródło: Fakt13 maja 2021 10:16

Zasiłek chorobowy po zwolnieniu z pracy przez 30 dni, a macierzyński - po okresie wyczekiwania. Dobra zmiana to ta, że za pobyt w szpitalu wypłata wyniesie 80 proc. wynagrodzenia.

ZUS planuje zmiany w zasiłkach chorobowych i macierzyńskim
ZUS zamierza skrócić ze 182 do 30 dni przysługujące pracownikom prawo do zwolnienia lekarskiego po zwolnieniu z pracy. Fot. Shutterstock
  • ZUS chce zmian w wypłatach zasiłków chorobowych. To sposób na ograniczenie wycieku miliardów złotych z Zakładu
  • Najważniejsza zmiana to sumowanie zwolnień chorobowych bez względu na to, na jaką chorobę są wystawiane
  • ZUS zakłada, że kobiety ciężarne, świeżo zatrudnione, też będzie obowiązywał okres wyczekiwania, po którym uzyskają prawo do zasiłku
  • ZUS chce skrócenia prawa do zasiłku chorobowego po zwolnieniu z pracy, do 30 dni
  • Zwiększeniu ulec ma wypłata zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu. Zamiast 70 proc. otrzymamy 80 proc. wynagrodzenia

Zmian zakładanych przez ZUS jest więcej. Urzędnicy będą np. wypłacać zasiłki automatycznie i to bez konieczności przygotowania wniosków – pisze Fakt, który dotarł do szczegółowych założeń programu. Ten - ZUS przedstawił we wtorek przedsiębiorcom, w trakcie XXIII posiedzenia Rady Przedsiębiorców zorganizowanego przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Celem proponowanych zmian jest skupienie w jednym podmiocie (ZUS-ie) rozliczania wszystkich składek za pracodawców, a także wypłat wszystkich zasiłków dla ubezpieczonych. Dzięki temu ze wspomnianych procedur zostaną odciążone firmy. ZUS-owi zależy także na ograniczeniu nadużyć w korzystaniu z zasiłków.

Sumowanie zwolnień chorobowych i wyczekiwanie na świadczenie przez ciężarne

Jak podaje Fakt, z funduszu chorobowego wyciekają każdego roku miliardy złotych.

Najważniejsze zmiany to sumowanie zwolnień chorobowych bez względu na jaką chorobę są wystawiane. Teraz pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy za maksymalnie 182 dni przebywania na zwolnieniu chorobowym. Kiedy zachoruje na inną chorobę, limit ten liczony jest od nowa. Po zmianach, wszystkie zwolnienia lekarskie, wystawione niezależnie od choroby sumowałyby się do jednego okresu zasiłkowego. Nowe naliczenie byłoby możliwe dopiero po 90 dniach od wykorzystanego limitu 182 dni.

Kolejna rzecz, to brak okresu wyczekiwania na zasiłek chorobowy w przypadku ciężarnych. Wszyscy pracujący po uzyskaniu zatrudnienia nabywają prawo do zasiłku chorobowego po 30 dniach pracy, kobiet ciężarnych to nie dotyczy. ZUS chce, aby taki okres wyczekiwani objął również panie oczekujące dziecka.

Krótsze prawo do zasiłku po zwolnieniu z pracy

Następna rzecz to skrócenia prawa do zasiłku chorobowego po zwolnieniu z pracy. Obecnie osoba zwolniona może przebywać na zasiłku 182 dni, zgodnie z nowymi planami ma mieć prawo jedynie do 30 dni zwolnienia.

Jest też korzystna zmiana. Ta dotyczy wypłaty za pobyt w szpitalu. Obecnie wysokość zasiłku za czas hospitalizacji wynosi 70 proc. pensji. Z kolei kobiety w ciąży, które trafiają na chorobowe, dostają 100 proc. wynagrodzenia. ZUS planuje, aby za czas pobytu w szpitalu pracujący dostawał 80 proc. wynagrodzenia. 

ZUS chce także zautomatyzować wypłatę zasiłków. Dzięki temu nie trzeba będzie składać wniosków np. o zasiłek macierzyński czy chorobowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum