×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ZUS odda pieniądze. Ważny termin to 1 czerwca. Eksperci tłumaczą zasady

Autor: oprac. KK • Źródło: ZUS22 maja 2023 16:31

Eksperci ZUS odpowiadają na pytania dotyczące rozliczenia składki zdrowotnej oraz zwrotu nadpłaty z tego tytułu. M.in. wyjaśniają, czy można nie występować o zwrot oraz czy nadpłata zostanie automatycznie zaliczona na pokrycie składki w następnym miesiącu.

ZUS odda pieniądze. Ważny termin to 1 czerwca. Eksperci tłumaczą zasady
ZUS odda pieniądze. Ważny termin to 1 czerwca. Eksperci tłumaczą zasady Fot. Shutterstock

 

ZUS odda pieniądze ze składki zdrowotnej. Ważny termin to 1 czerwca

Eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas webinarium zaprezentowali, jak wypełnić dokumenty w programie Płatnik oraz omówili zagadnienia, z którymi najczęściej zgłaszają się osoby dokonujące rozliczenia. Chodzi o problemy związane z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej - obowiązek ten wprowadzono dopiero od 2023 roku i sprawia płatnikom niemałe problemy.

Termin na rozliczenie mija 22 maja. Natomiast do 1 czerwca jest czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconych składek. Jeśli wniosek zostanie złożony w tym terminie, a płatnik nie ma innych zobowiązań wobec ZUS, otrzyma nadpłatę do 1 sierpnia 2023 roku.

Skąd wiadomo, czy płatnik ma nadpłatę, czy niedopłatę? Po rozliczeniu okaże się, czy ustalona roczna składka zdrowotna jest niższa, czy wyższa od sumy składek, którą płatnik opłacił przez cały rok.

  • W przypadku nadpłaty – na swoim profilu na PUE ZUS płatnik składek znajdzie gotowy wniosek o zwrot. Będzie musiał go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. Jeżeli nie będzie mieć innych zobowiązań wobec ZUS, nadpłatę otrzyma do 1 sierpnia 2023 roku.
  • Jeśli po rozliczeniu jest niedopłata – trzeba uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień 2023 r., czyli do 22 maja 2023 roku.

Czy ZUS odda pieniądze bez wniosku?

A co, jeśli wniosku o nadpłatę nie będzie? Ten temat poruszono w trakcie webinarium ZUS. Eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawicieli wykładnię:

  • Na pytanie, czy można nie występować z wnioskiem o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej i czy będzie automatycznie zaliczona na pokrycie składki w następnym miesiącu, odpowiadają tak:

- Wniosek o zwrot nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na PUE ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika/ ubezpieczonego  dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek zostanie udostępniony w widoku Moje dane, sekcja Wnioski o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Płatnik nie ma obowiązku składania wniosku RZS-R o zwrot nadpłaty rocznej. Jest to jego prawo, a nie obowiązek - wskazują przedstawiciele ZUS.

I dalej: Jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty rocznej (RZS-R) w określonym terminie, tj. do 1 czerwca 2023 r., i nie posiada zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2023 r., o ile KAS nie przekaże informacji o rozbieżnościach pomiędzy formą opodatkowania i wysokością przychodów lub dochodów wykazanych w dokumentach przekazanych do ZUS a formą opodatkowania i wysokością przychodów lub dochodów wykazanych dla celów podatkowych.

- W przypadku potwierdzenia rozbieżności, w pierwszej kolejności ZUS przeprowadzi postępowanie w tej sprawie i dopiero po jego zakończeniu rozliczy nadpłatę na składki, z uwzględnieniem daty, która wynika z terminu przekazania rocznego rozliczenia - wskazują w ZUS.

I dodają: Przyszłe rozliczenie nadpłaty nie zwalnia płatnika z bieżącego opłacania składek - wskazuje.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze