ZUS odda nadpłacony podatek. Kto otrzyma pieniądze?

Autor: oprac. JKB • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia10 stycznia 2022 13:30

Jak poinformował ZUS, już w lutym świadczeniobiorcy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku. Kto może liczyć na zwrot?

W lutym niektórzy świadczeniobiorcy otrzymają zwrot za podatek. Fot. Shutterstock
  • Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, poinformowała, że już w lutym niektórzy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku
  • W oficjalnym komunikacie ZUS podał, że emeryci i renciści otrzymujący świadczenia w przedziale 4 920 zł - 12 800 zł, będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na znacznie korzystniejszych warunkach
  • - Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszanie - zaznaczyła prof. Uścińska

Ważna zmiana dla emerytów i rencistów

- Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Wraz ze świadczeniem za luty niektórzy świadczeniobiorcy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za miesiąc styczeń 2022 roku - podała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jak czytamy w komunikacie ZUS, w piątek (8 stycznia) Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W związku z tym emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne starych zasadach.

- Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4 920 zł – 12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Takich osób jest zaledwie 6 proc. w przypadku emerytów i niecałe 2 proc. w przypadku rencistów, pobierających świadczenia z ZUS - podkreśliła w komunikacie prof. Uścińska.

Prezes dodała, że nowa wysokość kwoty na rękę będzie obowiązywała już od lutego. "Osoby które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym otrzymają wyrównanie" - zapowiada prezes ZUS.

Kto najwięcej skorzysta na Polskim ładzie?

Prezes Uścińska zaznaczyła, która grupa emerytów skorzysta najwięcej na Polskim ładzie.

- Najwięcej kwotowo zyskują osoby ze świadczeniem brutto w okolicach 2500 zł miesięcznie. Taka osoba wykorzystuje w pełni kwotę wolną od podatku, a brak odliczenia składki zdrowotnej nie jest przy tej kwocie świadczenia tak istotny. Emeryt z takim świadczeniem przed zmianą przepisów otrzymywał na rękę 2088 zł. Dziś jego świadczenie na rękę wzrosło do 2275 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 187 zł miesięcznie. Rocznie daje to kwotę 2244 zł rocznie więcej w portfelu takiego emeryta czy rencisty - wyjaśniła prezes ZUS.

- Z kolei osoba z minimalną emeryturą lub rentą, czyli dzisiaj 1250,88 zł brutto, otrzymywała do niedawna na rękę 1067 zł. Dzięki zmianom wypłata wzrosła do 1138 zł. To więcej o 71 zł miesięcznie, a 864 zł rocznie. Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3 tys. zł brutto. W ich portfelach będzie więcej o 148 zł miesięcznie, czyli 1776 zł rocznie - wypunktowała.

Jak podaje ZUS, w nowych założeniach, kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum