ZUS: napływają wnioski pracodawców o kontrolę zwolnień lekarskich nauczycieli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2018 14:12

Do oddziałów ZUS napływają wnioski pracodawców o skontrolowanie zwolnień lekarskich niektórych nauczycieli. Naszym obowiązkiem jest podjęcie reakcji w każdej ze zgłaszanych spraw - mówi rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

ZUS: napływają wnioski pracodawców o kontrolę zwolnień lekarskich nauczycieli
Na zwolnieniach lekarskich przebywa 2085 nauczycieli Fot. Archiwum

Od poniedziałku media i portale społecznościowe informują, że w części szkół i przedszkoli w Polsce nauczyciele nie przyszli do pracy, tylko w ramach protestu poszli na zwolnienia lekarskie.

Rzecznik podkreślił, że ZUS jest zobowiązany prawem do prowadzenia kontroli zwolnień lekarskich i rocznie weryfikuje ich około 500-600 tys. - Analizujemy w tym zakresie wszelkie ryzyka pojawiające się w danym okresie. Weryfikujemy też informacje o możliwych masowych zwolnieniach pośród różnych grup zawodowych w poszczególnych regionach kraju - zaznaczył.

- Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że nasza analiza i weryfikacja dotyka także grupę zawodową nauczycieli. W pierwszej kolejności jednak zawsze reagujemy na wnioski pracodawców dotyczące kontroli zwolnień pod kątem prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy. Nie ukrywamy, że takie wnioski, co do mniejszej lub większej grupy nauczycieli, systematycznie napływają do każdego naszego oddziału. Naszym obowiązkiem jest podjęcie reakcji w każdej ze zgłaszanych spraw, co też czynimy - oświadczył Andrusiewicz.

Jak podała w czwartek na antenie telewizji wPolsce.pl wiceminister edukacji Marzena Machałek, na zwolnieniach lekarskich przebywa 2085 nauczycieli. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum