ZUS kontroluje więcej L4. To efekt nowych narzędzi. Rośnie też liczba cofniętych zasiłków

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia23 lutego 2022 18:20

Zgodnie z informacjami, do jakich dotarł "Dziennik Gazeta Prawna" w ubiegłym roku było o ponad 28 proc. więcej kontroli ZUS niż w roku poprzednim. Jednak wciąż nie wrócił do stanu przed wybuchem epidemii COVID-19.

ZUS kontroluje więcej L4. To efekt nowych narzędzi. Rośnie też liczba cofniętych zasiłków
ZUS skontrolował więcej osób w 2021 roku niż w poprzednim. Fot. AdobeStock
  • ZUS ma możliwość kontrolowania wszelkich nieprawidłowości związanych z wystawianiem zwolnień lekarskich
  • Lekarze orzecznicy ZUS mogą ustalić m.in. czy pracownik rzeczywiście jest chory i czy w związku z tym zwolnienie zostało wystawione zasadnie
  • "Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do danych, z których jasno wynika, że w 2021 roku ZUS przeprowadził łącznie 353,2 tys. kontroli osób będących na L4
  • Jest to o 28 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem, ale wciąż mniej, niż przed wybuchem pandemii – podkreśla "DGP"

ZUS zwiększył częstotliwość kontroli zwolnień lekarskich

Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna', ZUS może kontrolować zasadność przyznawania zwolnień lekarskich, a także sprawdzić pracowników, którzy na L4 przebywają. Lekarze orzecznicy ZUS mogą ustalić czy pracownik rzeczywiście jest chory, a także czy zwolnienie jest wykorzystywane zgodnie z jego przeznaczeniem.

Według danych, do których dotarł "DGP" wynika, że w 2021 roku ZUS przeprowadził ponad 353,2 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniach. Jest to zdecydowanie więcej w porównaniu do poprzedniego roku, ale wciąż mniej niż w 2019 roku przed pandemią.

- Nie ulega wątpliwości, że sytuacja związana z epidemią miała duży wpływ na dotychczasowe dane dotyczące kontroli zwolnień lekarskich przez ZUS. W 2020 r. nastąpił duży spadek, głównie ze względu na liczne obostrzenia w związku z COVID-19 i przede wszystkim konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zarówno kontrolującym, jak i kontrolowanym – wyjaśnił "DGP" Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

ZUS ma więcej narzędzi umożliwiających kontrole

"DGP" podkreśla, że w minionym roku sytuacja związana z kontrolami znacznie się poprawiła, co widać po ich liczbie. Zdaniem ekspertów dzięki nowym możliwościom i narzędziom ZUS może znacznie precyzyjniej wytypować świadczeniobiorców do kontroli.

Z tych samych danych od ZUS wynika także, że wzrosła liczba wydanych przez organ rentowy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. "DGP" podaje, że w 2021 roku było ich blisko 18,3 tys., natomiast w 2020 roku 16,7 tys.

Wykrywanie nieprawidłowości w tym roku może być jeszcze skuteczniejsze – ZUS może obecnie pozyskiwać informacje od ubezpieczonych oraz płatników składek, ponieważ mają oni teraz obowiązek przekazywać te dane bezpłatnie.

Kontrole L4. Nowe uprawnienia ZUS

Przypomnijmy, 18 września 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. W związku z wprowadzonymi zmianami, ZUS otrzymał znacznie więcej uprawnień i narzędzi weryfikacyjnych.

Nowelizacja ta poszerzyła katalog uprawnień inspektorów kontroli. Portal przypomina, że w trakcie przeprowadzania kontroli, inspektor ZUS ma prawo do nowych działań, w tym m.in. może obecnie wzywać i przesłuchiwać świadków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze