ZUS kontroluje abonament medyczny

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 01 października 2010 11:22

ZUS sprawdza, czy firmy płacą składki od abonamentów medycznych otrzymywanych przez pracowników. Jeśli jednak pracownik współfinansuje abonament, jego firma może uniknąć ZUS.

ZUS kontroluje abonament medyczny

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup abonamentu medycznego obejmującego wyłącznie medycynę pracy, ponieważ większość pracodawców ma obowiązek pokryć jedynie koszty wstępnych, okresowych oraz kontrolnych badań pracowników. Z tego tytułu nie trzeba płacić składek do ZUS (świadczenia medycyny pracy są zwolnione z podatku dochodowego –uchwała NSA z 24 maja 2010 r., sygn. akt II FPS 1/10).

Innym sposobem uniknięcie dodatkowych kosztów jest współfinansowanie abonamentu medycznego przez pracowników. Wystarczy, że pracownik dopłaci do fundowanego przez pracodawcę abonamentu jedną złotówkę, a firma już nie musi płacić składek od całego abonamentu wynoszącego na przykład 60 zł – rozważa prawne aspekty możliwych rozwiązań w tym zakresie Dziennik Gazeta Prawna.

Aby tak się stało przedsiębiorstwo na podstawie wewnętrznych przepisów płacowych powinno mieć możliwość zaoferowania swoim pracownikom prawa do zakupu abonamentu po cenie niższej niż detaliczna.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum