ZUS: kontrole zwolnień lekarskich przynoszą miliony

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2012 20:25

W wyniku kontroli zwolnień lekarskich, do kasy ZUS powróciło w zeszłym roku 150 mln zł. Choć kontrole są coraz częstsze i skuteczniejsze, nie ubywa ludzi, którzy próbują oszukiwać. W całym 2011 roku lekarze orzecznicy ZUS wstrzymali ponad 38 tys. zwolnień.

Po ponad 150 tys. kontroli w poznańskim oddziale ZUS prawo do zasiłku cofnięto ponad 4 tys. osób. Dało to 4 mln zł oszczędności - informuje Gazeta Wyborcza.

W Bydgoszczy na 13 tys. kontroli, 2,5 tys. pacjentów niepotrzebnie przebywało na zwolnieniu, a 87 symulowało chorobę. W tym roku bydgoski ZUS zarobił na kontrolach 880 tys. zł, prawie dwa razy tyle co w zeszłym.

W gdańskim oddziale ZUS tylko w ciągu ostatnich czterech miesięcy 2011 roku urzędnicy zakwestionowali 90 zwolnień lekarskich na kwotę 103 tys. zł.

Kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego może także przeprowadzić pracodawca, który zatrudnia powyżej 20 osób.

Za nieprawidłowo wykorzystywane zwolnienie lekarskie pacjenci pozbawieni są prawa do zasiłku za cały okres trwania zwolnienia. Dodatkowe kary mogą zastosować pracodawcy.

Więcej: www.gazeta.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum