ZUS: jakie dane o orzecznikach można ujawniać

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 02 września 2014 10:13

Utajnianie danych lekarzy orzeczników przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest działaniem wbrew przepisom - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Zdaniem prawników odmowa ubezpieczonym pełnej informacji o orzecznikach (ZUS powołuje się na ochroną danych osobowych), może to być nadużyciem.

DGP powołuje się na przypadek osoby, której nie przyznano świadczenia z tytułu choroby zawodowej. Chciała ona poznać kompetencje lekarza, który zajmował się jej sprawą. Wystąpiła więc do ZUS, powołując się na ustawę z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 782) z prośbą o podanie imienia i nazwiska, specjalizacji lekarskiej, numeru prawa wykonywania zawodu oraz stażu pracy orzecznika.

ZUS udostępnił wszystkie informacje z wyjątkiem tej ostatniej. Oparł się przy tym na ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. Wskazał, że o ile podanie nazwiska czy numeru lekarskiego jest niezbędne do zrealizowania uprawnienia, jakim jest możliwość odwołania się do wyższej instancji, o tyle ujawnienie stażu pracy jako lekarza orzecznika i głównego lekarza orzecznika nie jest już konieczne.

Więcej:  www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum