×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS ma nowe narzędzia do kontroli L4

Autor: oprac. JKB • Źródło: prawo.pl, Rynek Zdrowia02 grudnia 2021 14:00Aktualizacja: 03 grudnia 2021 20:01

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS ma nowe narzędzia do kontroli L4. Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymał niemal nieograniczony dostęp do dowodów osobowych i pośrednio rzeczowych. W związku z tym inspektorzy mogą wezwać i przesłuchiwać świadków, również w sprawie zwolnienia lekarskiego - informuje prawo.pl.

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS ma nowe narzędzia do kontroli L4
ZUS może wezwać świadków i przesłuchać. Fot. Shutterstock
  • ZUS po wprowadzeniu nowelizacji otrzymał więcej możliwości znacznie ułatwiających sprawdzenie osób, które przebywają na zwolnieniach lekarskich
  • W związku ze zmianami, kontrolerzy ZUS mogą wzywać, a także przesłuchiwać świadków, aby zweryfikować prawidłowość wykorzystania zwolnienia lekarskiego
  • Według ekspertów, na których powołuje się prawo.pl, niepokojącym jest fakt, że ZUS zyska szeroki zakres informacji, a także krąg podmiotów, do których będzie mógł się zwrócić o informacje

Czytaj: Masowo wzrośnie liczba zwolnień lekarskich. W rynek pracy uderzy wypalenie zawodowe

Na L4 można zostać bez zasiłku chorobowego. Duża zmiana w przepisach

Inspektorzy ZUS mogą wzywać świadków

18 września weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. W związku z wprowadzonymi zmianami, ZUS otrzymał znacznie więcej uprawnień i narzędzi weryfikacyjnych. Jak podaje portal prawo.pl, niektóre zmiany niepokoją ekspertów, ponieważ ich zdaniem zostały napisane pod oczekiwania ZUS.

Nowelizacja poszerzyła katalog uprawnień inspektorów kontroli. Portal przypomina, że w trakcie przeprowadzania kontroli, inspektor ZUS ma prawo do nowych działań, w tym m.in. może obecnie wzywać i przesłuchiwać świadków.

- Po nowelizacji, ta pozornie niewielka zmiana wprowadziła do postępowania kontrolnego ZUS zupełnie nowe możliwości, a przesłuchanie świadków otwiera kolejne drzwi i poszerza w sposób dotychczas niespotykany krąg zobowiązanych do składania zeznań przed Inspektorem ZUS i daje mu do ręki cały arsenał środków dowodowych, o których dotychczas mógł tylko marzyć – powiedział portalowi prawo.pl Przemysław Hinc, doradca podatkowy i członek zarządu w kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze.

Jak się okazuje, przepis nie zawęża kręgu podmiotów, które mogą być przesłuchane jako świadek. W praktyce każdy może nim zostać, jeśli posiada wiedzę w sprawie będącej przedmiotem kontroli, czyli np. weryfikacji prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. W rozmowie z prawo.pl, specjalista zaznaczył, że postępowanie kontrolne uległo radykalnej zmianie, przez co ZUS otrzymał dostęp do dowodów osobowych oraz pośrednio rzeczowych.

Eksperci są zgodni co do tego, że niepokojący z punktu widzenia RODO jest fakt, że ZUS od 1 stycznia 2022 roku zyska szeroki zakres informacji oraz poszerzy się krąg podmiotów, do których będzie mógł się zwrócić o informacje. Prawo.pl przypomina, że udzielenie informacji będzie objęte obowiązkiem.

Czytaj: Zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe. Ekspert ostrzega: ZUS może podważyć L4

ZUS na tropie zwolnień lekarskich. Sprawdzi, co robiłeś na L4 [NOWE METODY KONTROLI]

Najważniejsze zmiany od 1 stycznia 2022 roku

Przypomnijmy, już od 1 stycznia 2022 r. zmienią się zasady liczenia okresu zasiłkowego. Ubezpieczeni otrzymają niższy zasiłek, bo okres za jaki będą mogli go pobrać, będzie krótszy. Do 182 dniowego okresu zasiłkowego będą wliczane wszystkie poprzednie niezdolności do pracy, jeśli nie wystąpi pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni.

Po zmianie przepisów nie będzie miało znaczenia czy choroba jest ta sama czy nie. Okres zasiłkowych będzie jeden i co do zasady będzie wynosił 182 dni.

Co ważne, choć nowe przepisy wejdą w życie od stycznia 2022 roku, to zostały one skonstruowane w taki sposób, aby w niektórych przypadkach osoby ubezpieczone, które przejdą na zwolnienie na przełomie roku, ale wcześniej dość często pobierały L4, nie otrzymały zasiłku. Dlaczego?

Wszystko z powodu tej problematycznej dla niektórych przerwy pomiędzy kolejnymi zaświadczeniami. Wszystkie choroby, jeżeli nie będzie pomiędzy nimi przerwy 60 dni, ZUS doliczy do jednego okresu rozliczeniowego.

Czytaj: Na L4 można zostać bez zasiłku chorobowego. Duża zmiana w przepisach

Wielka rewolucja w ZUS. Zasiłek chorobowy, L4 i macierzyński po nowemu

Rewolucja w L4. Zwolnienie lekarskie weźmiemy na nową chorobę

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze