ZUS: czekając na lekarza orzekającego...

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2009 12:15

Z braku lekarzy wydłużył się termin oczekiwania na badanie przez komisję lekarską.

Jak przyznawać renty, skoro nie ma kto badać ubiegających się o te świadczenie?

Nawet trzy miesiące muszą czekać pacjenci ubiegający się o rentę na badanie kontrolne przeprowadzone przez lekarzy orzeczników lub komisję lekarską.

Brak orzeczenia lekarskiego blokuje wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia. Rzecznik Praw Obywatelskich, do którego trafia coraz więcej skarg, zwraca uwagę, że długi okres oczekiwania na komisję powoduje, że takie osoby pozostają bez środków do życia.

Sytuacja jest tym bardziej zaskakująca, że według ZUS, w ostatnim okresie zmniejszyła się liczba wniosków o renty. W 2005 roku wydano łącznie prawie 700 tys. takich decyzji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych (w tym 73,7 tys. przez komisje lekarskie). W 2008 roku 523 tys., a w tym roku 59,7 tysięcy.

– Jeśli w niektórych regionach kraju pojawiają się opóźnienia w orzekaniu o rentach, to niekiedy wynika z faktu, że brakuje lekarzy orzeczników, którzy muszą spełniać wysokie wymagania określone obowiązującym prawem, czyli m.in. posiadać tytuł specjalisty – wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum