ZUS. Bez tej składki nie dostaniesz zasiłku chorobowego i macierzyńskiego

Autor: oprac. JKB • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia25 października 2021 14:25

ZUS przypomina: jest zasadnicza różnica między ubezpieczeniem chorobowym i zdrowotnym. Choć dotyczą tej samej sfery to są to dwa różne, ale potrzebne ubezpieczenia, bez których niemożliwe jest otrzymanie płatnego zwolnienia i zasiłku chorobowego, ale także macierzyńskiego.

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Fot. Shutterstock
  • Ubezpieczenie chorobowe i ubezpieczenie zdrowotne są dość często ze sobą mylone. Warto zaznaczyć, że odprowadzanie składek na wypadek choroby jest bardzo ważne
  • Każda osoba opłacająca składki na ubezpieczenia chorobowe, zapewnia sobie prawo do płatnego zwolnienia chorobowego i wypłaty zasiłku
  • Oba ubezpieczenia są obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowie o pracę. Bywa, że osoby na umowach cywilnoprawnych oraz prowadzących własną działalność zapominają o ubezpieczeniu chorobowym

Ubezpieczenia chorobowe i zdrowotne. Czym się różnią?

Dolnośląski Oddział ZUS we Wrocławiu przypomina, czym różnią się ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe.

Ubezpieczenie zdrowotne pozwala na bezpłatne leczenie, a chorobowe zapewnia pieniądze na czas ewentualnego leczenia.

Warto przypomnieć, że ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne w przypadku osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych albo prowadzących własną działalność. Jednak zdarzają się przypadki, gdy o tym zapominamy, co może skutkować problemami.

W 2021 roku składka na "chorobowe" wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia.

- Ubezpieczenie chorobowe to jedno z ubezpieczeń społecznych, które daje nam ono prawo do zasiłku w razie choroby i macierzyństwa. Ubezpieczenie zdrowotne pozwala nam na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej, zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej. Składki na ubezpieczenie zdrowotne pobiera ZUS i przekazuje je do Narodowego Funduszu Zdrowia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka dodaje także, że składki na ubezpieczenia chorobowe są pobierane przez ZUS, a następnie są one zapisywane na indywidualnym koncie ubezpieczonego.

Czytaj: L4 na żądanie. Płacisz 60 złotych i czekasz na telefon od lekarza. ZUS bezradny

Zasiłek chorobowy, macierzyński i świadczenie rehabilitacyjne. Bez tych składek ich nie ma

Jak przypomina rzeczniczka, każda osoba opłacająca składki na ubezpieczenie chorobowe zapewnia sobie prawo do płatnego zwolnienia.

W przypadku niezdolności do pracy (np. z powodu choroby, urazu) pacjent otrzyma zasiłek chorobowy. Także w przypadku opieki nad dzieckiem, współmałżonkiem czy rodzicem, otrzymamy pieniądze z ubezpieczenia chorobowego na czas pełnienia tej opieki.

Również przy przedłużającej się chorobie z tego ubezpieczenia wypłacane jest świadczenie rehabilitacyjne. Ubezpieczenie chorobowe daje także prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu lub przyjęciu dziecka na wychowanie.

Czytaj: Kod choroby jest na zwolnieniu lekarskim. Co na L4 widzi pracodawca?

Czy ubezpieczenia są dobrowolne czy obowiązkowe?

Rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku podkreśla, że w przypadku osób pracujących na umowę o pracę ubezpieczenie chorobowe jest zawsze obowiązkowe.

Z kolei osoby pracujące na umowie zlecenie bądź prowadzące własną działalność gospodarczą do takiego ubezpieczenia mogą przystąpić dobrowolnie.

Natomiast ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla osób pracujących na umowie o pracę, zlecenie czy prowadzących działalność gospodarczą, emerytów oraz bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy.

W przypadku braku tytułu do tego ubezpieczenia, dana osoba powinna zostać do niego zgłoszona jako członek rodziny. Składka na to ubezpieczenie wynosi zawsze 9 proc.

W informacji prasowej możemy przeczytać, że jeśli także i w tym przypadku nie jest możliwe ubezpieczenie, wówczas należy przystąpić do niego dobrowolnie. Potrzebną instrukcję na temat dobrowolnego ubezpieczenia można znaleźć na stronie www.nfz.gov.pl.

Czytaj: Gigantyczne zmiany w ZUS. Niższy zasiłek chorobowy, L4 i macierzyński po nowemu

Krótsze L4 i niższy zasiłek. Rewolucja w ZUS. Chorobowy, macierzyński, szpitalny po nowemu

ZUS na tropie zwolnień lekarskich. Sprawdzi, co robiłeś na L4 [NOWE METODY KONTROLI]

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum