ZUS: 500+ dla niesamodzielnych, a nie niepełnosprawnych

Autor: Kutno.net.pl/Rynek Zdrowia • • 28 listopada 2019 10:15

Aby uzyskać świadczenie tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych konieczne jest zaświadczenie  lekarza orzecznika ZUS o  niezdolności do samodzielnej egzystencji. Ubezpieczyciel zwraca uwagę, że to nie stopień niepełnosprawności decyduje o przyznaniu świadczenia.

ZUS: 500+ dla niesamodzielnych, a nie niepełnosprawnych
W opinii ZUS wiele osób ma problem z rozróżnieniem pojęć niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji Fot. materiały prasowe

Do 8 listopada do jednostek ZUS w województwie łódzkim wpłynęło ok. 24 tys. wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych, od początku października do 8 listopada wydanych zostało natomiast ponad 9,4 tys. decyzji w sprawie świadczeń uzupełniających. W 94% rozpatrzonych spraw wydano decyzje przyznające świadczenie - informuje serwis kutno.net.pl

W opinii ZUS wiele osób ma jednak problem z rozróżnieniem pojęć niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Pojęcia te traktowane jako jednoznaczne, tymczasem różnice między nimi są istotne, szczególnie w kontekście świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych.

Prawo do tego świadczenia ma osoba posiadająca orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jeśli wnioskujący nie jest w posiadaniu takiego orzeczenia, ale istnieją przesłanki do tego by uważać wnioskującego za osobę niesamodzielną, nie ma przeszkód w złożeniu wniosku. W takich sytuacjach do wniosku powinno się dołączyć dokumentację medyczną, która będzie pomocna przy wydaniu orzeczenia przez lekarza orzecznika.

Jak wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego,  niezdolność do samodzielnej egzystencji przyznawana jest osobie, która nie tylko jest niezdolna do pracy, ale także potrzebuje pomocy drugiej osoby w zaspokojeniu podstawowych czynności życiowych: opiekun robi zakupy, przygotowuje posiłki, karmi, pomaga w codziennej higienie, poruszaniu się, prowadzeniu gospodarstwa domowego, procesie leczenia, rehabilitacji i kontaktach ze światem zewnętrznym.

Więcej: kutno.net.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum