Z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystasz tylko na tych zasadach

Autor: oprac. SzB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia13 października 2022 18:00

Nocna i Świąteczna opieka zdrowotna udziela pomocy poza godzinami pracy lekarza POZ. To nie szpitalny oddział ratunkowy, ani też przychodnia. Z pomocy NIŚOZ można skorzystać  w  określonych warunkach.

Z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystasz tylko na tych zasadach
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Kto i w jakich sytuacjach może skorzystać z wizyty? Fot. PAP/Marcin Bielecki
  • Kto i w jakich sytuacjach powinien skorzystać z wizyty w NiŚOZ? Nocna i Świąteczna opieka zdrowotna udziela  pomocy poza godzinami pracy lekarza POZ. Nie jest to jednak oddział ratunkowy
  • - Z tej formy pomocy może skorzystać każdy ubezpieczony, gdy zachoruje lub gdy pogorszy się stan jego zdrowia. Chodzi o sytuację, gdy nie ma możliwości skorzystania z wizyty lekarskiej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej - informuje Rzecznika Praw Pacjenta
  • Z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać: od poniedziałku do piątku w godz. od 18.00 do godz. 8.00 rano.  Poradnie są także czynne przez całą dobę w soboty, niedziele, dni świąteczne i inne dni, które są ustawowo wolne od pracy

Z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystasz tylko na tych zasadach

W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej każda ubezpieczona osoba powinna uzyskać pomoc lekarską w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia (ale nie chodzi o stan nagłego zagrożenia - w tym przypadku osoba zgłasza się na SOR). NIŚOZ udziela bowiem pomocy poza godzinami pracy lekarza POZ. 

Co ważne, nocna i świąteczna opieka zdrowotna obejmuje udzielanie świadczeń zdrowotnych, jakie wynikają wyłącznie z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Aby zgłosić się do placówki NIŚOZ nie potrzeba skierowania.

Kto i w jakich sytuacjach powinien skorzystać z wizyty w NiŚOZ?

Kto i w jakich sytuacjach powinien skorzystać z wizyty w NiŚOZ?

- Każdy pacjent, który posiada ubezpieczenie zdrowotne, w sytuacji, gdy zachoruje lub gdy pogorszy się stan jego zdrowia. Chodzi o sytuację, gdy nie ma możliwości skorzystania z wizyty lekarskiej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Z tej formy pomocy pacjent może także skorzystać, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na jego stan zdrowia - informuje Rzecznik Praw Pacjenta. 

Z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać:

  • od poniedziałku do piątku w godz. od 18.00 do godz. 8.00 rano. 
  • Poradnie są także czynne przez całą dobę w soboty, niedziele, dni świąteczne i inne dni, które są ustawowo wolne od pracy.

- Stan zdrowia pacjenta zawsze powinien zostać odnotowany w jego dokumentacji medycznej. Jeśli lekarz odmawia udzielenia świadczenia zdrowotnego, taka informacja również powinna się tam znaleźć. Powodem odmowy udzielenia świadczenia nie mogą być kwestie organizacyjne w podmiocie leczniczym takie jak np. niewystarczająca obsada personelu medycznego. Nie może to być również system dyżurów specjalistycznych, zgodnie z którym podmiot pełni dyżury tylko w wybrane dni tygodnia - dodaje RPP. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum