Wznowienie prac okrągłego stołu ds. osób niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 października 2014 13:09

W środę (8 października) wznowi prace tzw. okrągły stół ds. osób niepełnosprawnych, w ramach którego ustalane są priorytety zmian w systemie ich wspierania. Wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn zapowiada m.in. powrót do zgłaszanych wcześniej postulatów.

Wznowienie prac okrągłego stołu ds. osób niepełnosprawnych
Rozmowy w formule tzw. okrągłego stołu dot. problemów osób z niepełnosprawnościami i budowy systemu ich wspierania zaczęły się 30 kwietnia. Spotkania zainicjowało MPiPS po proteście rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy wiosną przez kilka tygodni okupowali budynek Sejmu, a także po trwającej blisko miesiąc (od 27 marca do 25 kwietnia) pikiety siedziby parlamentu zorganizowanej przez opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Grupy miały odmienne postulaty, ale obydwie domagały się podwyższenia przyznawanych im w związku pielęgnacją podopiecznych świadczeń oraz zmian w systemie wsparcia opiekunów osób niesamodzielnych.

W rozmowach biorą udział przedstawiciele rządu i zainteresowanych środowisk. Podzielili się na kilka zespołów, które pracują nad odrębnymi zagadnieniami. Funkcjonują trzy zespoły, których prace organizowane są przez MPiPS - zespół ds. dzieci i młodzieży, zespół ds. dorosłych osób niepełnosprawnych oraz zespół ds. orzecznictwa, a także czwarty, ds. rehabilitacji i zdrowia, prowadzony przez przedstawicieli resortu zdrowia.

Dotąd odbyło się 9 spotkań poszczególnych zespołów. Rozmowy zawieszono na wakacje, od środy mają być wznowione; spotkania zaplanowane są na środę i czwartek.

- Na pewno podsumujemy prace, które odbyły się przed wakacjami. Wrócimy do postulatów wcześniej zgłaszanych - zapowiedziała Seredyn.

Wcześniej wiceminister mówiła, że i w zespole ds. niepełnosprawnych dzieci, jak i zajmującym się sytuacją dorosłych osób niepełnosprawnych, większość podnoszonych kwestii dotyczyła wsparcia finansowego i instytucjonalnego dla opiekunów i ich podopiecznych. Zaznaczyła też, że w obydwu grupach wiele głosów dotyczyło zmian w systemie orzecznictwa.

Jej zdaniem najistotniejsze sprawy, które muszą zapoczątkować rozwój nowego systemu, to sprawy związane właśnie z orzecznictwem.

Jednym z podstawowych problemów, na które zwracali uwagę uczestnicy wiosennych protestów, były różnice w sytuacji opiekunów osób dorosłych oraz rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi - ich położenie zróżnicowała nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która obowiązuje od początku ub. roku.

Ustawę w grudniu zakwestionował TK, jednak jedynie przepis, na mocy którego odebrano przyznane wcześniej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. W związku z tym wiosną uchwalono ustawę o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych. W ustawie jest mowa o "zasiłkach dla opiekunów" w wysokości 520 zł, żeby odróżnić je od świadczeń pielęgnacyjnych należnych obecnie tylko rodzicom. Opiekunowie dorosłych nie są tym rozwiązaniem usatysfakcjonowani, gdyż dostaną świadczenie niższe niż to, które dostają rodzice niepełnosprawnych dzieci, a ci, którzy przed 1 stycznia 2013 r. nie nabyli prawa do świadczenia, a obecnie i tak muszą spełnić kryterium dochodowe.

Za dwa tygodnie Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem posłów PiS, którzy zaskarżyli zapisy różnicujące sytuację opiekunów osób niepełnosprawnych w zależności od tego, czy opiekują się dorosłymi, czy dziećmi (zmiany te wprowadziła nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która obowiązuje od początku ub. roku). MPiPS kilkakrotnie podkreślało, że czeka na to rozstrzygnięcie, by przygotować kompleksowe rozwiązania dla opiekunów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum