Wyszków: szpital nie działał na szkodę pracowników

Autor: nowywyszkowiak.pl/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2016 09:35

Prokuratura umorzyła postępowania związane ze strajkiem pielęgniarek z Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie. Te dotyczyły zwolnień dyscyplinarnych, narażenia pacjentów na niebezpieczeństwo, legalności strajku i niewypełnienia przez dyrekcję postanowień strajkowych.

Wyszków: szpital nie działał na szkodę pracowników
Prokuratura umorzyła postępowania. Fot. archiwum

Pierwsze postępowanie zostało umorzone pod koniec ubiegłego roku, dotyczyło naruszenia przez dyrekcję SPZZOZ w Wyszkowie praw pracowniczych, czyli dyscyplinarnego zwolnienia całego zarządu związku zawodowego, zanim jeszcze doszło do strajku.

Prokuratura Rejonowa w Pułtusku nie dopatrzyła się znamion czynu zabronionego i naruszenia przepisów kodeksu pracy. Uznała, że w tym przypadku nie można jednoznacznie zarzucić dyrekcji złośliwego czy uporczywego działania, że dyscyplinarne zwolnienie było odwetem za zapowiedź strajku.

Brak znamion czynu zabronionego to również powód odmówienia przez prokuraturę wszczęcia postępowania w sprawie niezrealizowania przez dyrekcję szpitala postrajkowego porozumienia, w którym dyrekcja zobowiązuje się do regulacji wynagrodzeń w wysokości 700 zł.

Prokuratura umorzyła również postępowania wszczęte po zawiadomieniach złożonych przez dyrekcję szpitala, która po pierwsze zarzuciła strajkującym pielęgniarkom narażenie pacjentów na niebezpieczeństwo. Zdaniem prokuratury pacjenci cały czas znajdowali się pod opieką, m.in. osób strajkujących.

Prokuratura nie podzieliła również opinii dyrekcji szpitala w kwestii nielegalności strajku. Zdaniem prokuratora, badającego sprawę, procedura związana z ogłoszeniem protestu została wyczerpana, a dyrekcja SPZZOZ uprzedzona o strajku.

Więcej: www.nowywyszkowiak.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum