Wysokie Mazowieckie: według sądu dyrektor nie mógł zwolnić ordynatora

Autor: RR, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2011 10:19

Sąd przywrócił do pracy ordynatora oddziału chirurgicznego zwolnionego 3 lata przed emeryturą. Dyrekcja przesunęła lekarza do pracy w SOR. – Musimy przygotować się kadrowo do nowego konkursu na świadczenia w 2012 roku - stwierdza dyrektor.

Wysokie Mazowieckie: według sądu dyrektor nie mógł zwolnić ordynatora

Lekarzowi zostały do emerytury trzy lata i w związku z tym chroni go kodeks pracy. Zarówno sąd pierwszej instancji, jak i sąd apelacyjny – po zbadaniu sytuacji finansowej lecznicy – przywróciły lekarza do pracy, a pracodawcy nakazały zapłacić pracownikowi blisko 4 tys. zł tytułem odszkodowania.

Po przywróceniu do pracy przez sąd, ordynator Marek Dudziuk wrócił do Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem i dowiedział się, że dyrektor przesunął go z chirurgii na SOR.

Teraz, po dwumiesięcznym urlopie wypoczynkowym, Dudziuk dowiedział się, że czeka go zwolnienie dyscyplinarnie.

– Tak się zdenerwowałem, że dostałem ataku serca. Teraz leżę na kardiologii w szpitalu w Ostrołęce. Co będzie dalej? Nie wiem – opowiada Gazecie Wyborczej i zdziwiony postepowaniem dyrekcji dodaje: –  Od dziewięciu lat, od kiedy byłem ordynatorem, dyrektor ani nikt inny nie miał do mnie zastrzeżeń. Wręcz przeciwnie – dostawałem pochwały, nagrody.

Dyrektor zwraca uwagę na inne okoliczności. Trzyletnia umowa z NFZ na finansowanie oddziału chirurgii kończy się w 2011 r. i do nowego konkursu trzeba było przygotować się kadrowo.

– Postanowiłem nie zwlekać i sprawy personalne oddziału chirurgii rozstrzygnąć w 2010 r. To było bardzo ważne, ponieważ ta jednostka generuje ok. 20 proc. przychodów szpitala – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl dyr. Stanisław Bielski i dodaje, że zlecił ordynatorowi pozyskanie lekarzy chirurgów. Twierdzi, że z tego zadania ordynator się nie wywiązał. Dlatego w ub. r. szpital ogłosił konkurs na świadczenia zdrowotne na oddziale chirurgicznym.

Dudziuk do konkursu nie przystąpił, gdyż nie chciał zrezygnować z przywilejów, jakie daje umowa o pracę. Dostał więc wypowiedzenie. Zostało uznane przez sąd za bezzasadne.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum