Wyroki dotyczące dostępu do legalnej aborcji nadal niewykonane

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 17 września 2017 15:44

HFPC skierowała do Komitetu Ministrów Rady Europy wystąpienie dotyczące niewykonania w pełni wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach polskich dotyczących dostępu do legalnej aborcji.

Wyroki dotyczące dostępu do legalnej aborcji nadal niewykonane
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W stanowisku podkreślono, że w Polsce brakuje mechanizmów, które zagwarantują kobietom realny dostęp do zgodnego z prawem przerwania ciąży.

Wystąpienie Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) dotyczy trzech wyroków ETPC w sprawach P. i S. przeciwko Polsce, R. R. przeciwko Polsce oraz Tysiąc przeciwko Polsce, w których Trybunał stwierdził naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka przez Polskę.

W najbliższym czasie Komitet Ministrów RE ma obradować nad zamknięciem procedury wykonania wyroku w sprawie P. i S. przeciwko Polsce, dlatego też HFPC zaapelowała do Komitetu o dalsze monitorowanie wykonywania przez władze polskie tego wyroku. W swoim stanowisku HFPC zaznaczyła, że nie odnosi się do obecnego kształtu przepisów, które wskazują, kiedy dopuszczalne jest przerwanie ciąży, ale jedynie do aspektów proceduralnych, które mają zagwarantować kobietom skorzystanie z aborcji, gdy są do tego uprawnione zgodnie z polskim prawem.

Czytaj: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze