Wyroki NSA potwierdzają zasadność grzywny za nieszczepienie dzieci

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2019 14:02

Naczelny Sąd Administracyjny zaakceptował grzywny nałożone na rodziców (po 500 zł, każdemu z rodziców dwójki dzieci), by przymusić ich do zaszczepienia swych dzieci.

Wyroki NSA potwierdzają zasadność grzywny za nieszczepienie dzieci
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

NSA oddalił skargi kasacyjne rodziców, gdyż zdaniem sądu wystąpiły przesłanki do nałożenia grzywny w celu przymuszenia. Ustawowy obowiązek poddania dziecka szczepieniom ochronnym, przeprowadzanym na podstawie Programu Szczepień, ma bowiem ścisły związek z zapobieganiem szerzeniu się chorób zakaźnych.

Szczepienia ochronne - dobro indywidualne czy publiczne? To temat jednej z sesji, która odbędzie się w ramach IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program całego Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl.

Do realizacji tego celu mogą być stosowane środki administracyjne przewidziane w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w tym grzywny w celu przymuszenia do wykonania wspomnianego ustawowego obowiązku.

Wyroki w tych sprawach są prawomocne. Sygnatury akt: II OSK 367/17, II OSK 368/17, II OSK 369/17, II OSK 370/17

Skargi kasacyjne rodziców trafiły na wokandę NSA dopiero po trzech latach. Przez ten czas działo się wiele. Rzeczpospolita przypomina, że przede wszystkim, mimo sankcji prawnych i racjonalnego przekonywania, że szczepienia ochronne są skutecznym i bezpiecznym środkiem zapobiegania chorobom zakaźnym, aż do 34 tys. w 2018 r. wzrosła liczba niezaszczepionych dzieci. Coraz aktywniej działały ruchy antyszczepionkowe, wskazujące na możliwość powikłań poszczepiennych.

Czytaj: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum