Wyroki NSA potwierdzają zasadność grzywny za nieszczepienie dzieci
Naczelny Sąd Administracyjny zaakceptował grzywny nałożone na rodziców (po 500 zł, każdemu z rodziców dwójki dzieci), by przymusić ich do zaszczepienia swych dzieci.

NSA oddalił skargi kasacyjne rodziców, gdyż zdaniem sądu wystąpiły przesłanki do nałożenia grzywny w celu przymuszenia. Ustawowy obowiązek poddania dziecka szczepieniom ochronnym, przeprowadzanym na podstawie Programu Szczepień, ma bowiem ścisły związek z zapobieganiem szerzeniu się chorób zakaźnych.
Szczepienia ochronne - dobro indywidualne czy publiczne? To temat jednej z sesji, która odbędzie się w ramach IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program całego Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl.
Do realizacji tego celu mogą być stosowane środki administracyjne przewidziane w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w tym grzywny w celu przymuszenia do wykonania wspomnianego ustawowego obowiązku.
Wyroki w tych sprawach są prawomocne. Sygnatury akt: II OSK 367/17, II OSK 368/17, II OSK 369/17, II OSK 370/17
Skargi kasacyjne rodziców trafiły na wokandę NSA dopiero po trzech latach. Przez ten czas działo się wiele. Rzeczpospolita przypomina, że przede wszystkim, mimo sankcji prawnych i racjonalnego przekonywania, że szczepienia ochronne są skutecznym i bezpiecznym środkiem zapobiegania chorobom zakaźnym, aż do 34 tys. w 2018 r. wzrosła liczba niezaszczepionych dzieci. Coraz aktywniej działały ruchy antyszczepionkowe, wskazujące na możliwość powikłań poszczepiennych.
Czytaj: rp.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)