Wyrok za próbę sprzedaży własnej nerki

Autor: gazetawroclawska.pl/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2014 11:01

Kobieta ze Świebodzic, która ogłosiła w internecie, że chce sprzedać nerkę, została skazana. Sąd Rejonowy w Świdnicy wymierzył jej karę grzywny - 500 złotych.

Kobieta tłumaczyła, że nie widziała, że to co robi jest zabronione, a tym bardziej karalne. Zamieściła w internecie ogłoszenie, bo podobnych widziała wiele.

Chciała sprzedać nerkę za 25 tys. zł.

Zdaniem wypowiadającego się dla Gazety Wrocławskiej dr. Krzysztofa Pabisiaka z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, handel narządami to mit, poparty historiami z filmów kryminalnych. Za absurdalne uważa obawy, że w Polsce wykonuje się zabiegi nielegalnych transplantacji.

Do przeszczepienia nerki potrzebne są warunki bloku operacyjnego. Po operacji chory wymaga stałej opieki lekarskiej, musi przyjmować bardzo drogie leki, które zapobiegają odrzuceniu przeszczepu i których nikt mu nie przepisze, jeżeli nie będzie figurował w Krajowym Rejestrze Transplantacyjnym.

Jeśli więc nielegalne przeszczepy się odbywają, to za granicą i to tam szuka się potencjalnych dawców. W 2012 roku w Kijowie zatrzymano trzech chirurgów, którzy dokonywali nielegalnych przeszczepień nerek.

Więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum