Wyrok TK zamyka drogę do odszkodowań za straconą szansę na przerwanie ciąży

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 29 października 2020 12:04

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa aborcyjnego istotnie ograniczy roszczenia przeciwko lekarzom za straconą szansę na przerwanie ciąży - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Wyrok TK zamyka drogę do odszkodowań za straconą szansę na przerwanie ciąży
W przeszłości sądy często przychylały się do żądań pacjentek Fot. Archiwum

Do tej pory, jak wskazuje DGP, w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, matka ma prawo do świadomego podjęcia decyzji dotyczącej urodzenia dziecka. Może w takiej sytuacji podjąć decyzję o przerwaniu ciąży - w określonym czasie.

Jak wskazuje dziennik, obecnie, gdy kobieta zostaje pozbawiona możliwości realizacji uprawnienia, np. na skutek błędnej informacji lub całkowitego jej braku, może starać się o odszkodowanie z tytułu tzw. złego urodzenia. 

W przeszłości sądy często przychylały się do żądań pacjentek, co spowodowało, że mnóstwo spraw wytoczonych z podobnych powodów zakończyło się przyznaniem odszkodowań przekraczających kwotę miliona złotych.  Adwokat Oskar Luty, partnerem kancelarii Fairfield w rozmowie z DGP przyznaje, że  wyrok TK drogę do takich odszkodowań zamyka.

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum