Wyrok TK a aborcja: prawo nie działa wstecz, ważna godzina publikacji orzeczenia

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 28 października 2020 10:01

Część szpitali po wyroku Trybunału Konstytucyjnego odwołuje zabiegi aborcji. Chodzi o ewentualną odpowiedzialność karną, czyli art. 152 KK, zgodnie z którym m.in. lekarz, który za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku gdy dziecko osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej - do lat 8.

Wyrok TK a aborcja: prawo nie działa wstecz, ważna godzina publikacji orzeczenia
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Lecznice obawiają się, że lekarze "trafią" z zabiegiem w dzień publikacji wyroku TK i będą odpowiadać karnie. Według prawników w tym przypadku istotna jest jednak godzina, a nie dzień ogłoszenia, bo nie można odpowiadać za coś, co w danym momencie nie jest przestępstwem - wskazuje serwis prawo.pl.

Jak wyjaśnia dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, wyłączenie przesłanki musimy liczyć od faktycznego momentu publikacji, czyli nie data ma tu znaczenie, lecz dokładna godzina. Jak wygląda to w praktyce?

"Przyjmijmy, że przykładowo jutro o godzinie 10 dokonywany jest zabieg przerwania ciąży na podstawie przesłanki zakwestionowanej przez TK, ale dopiero o godzinie jedenastej zostaje opublikowane orzeczenie TK w Dzienniku Ustaw. Mocą art. 190 ust. 3 Konstytucji, wyrok wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, czyli jutro. Ale bardzo łatwo jest ustalić szczegółową datę i godzinę publikacji orzeczenia, ponieważ odbywa się to w formie elektronicznej. I co ważne, z punktu widzenia prawa karnego, w momencie kiedy jest podejmowana legalna decyzja o przerwaniu ciąży na podstawie przepisu, który do tej pory nie jest wyjęty z porządku prawnego, lekarz nie będzie odpowiadał w żaden sposób" - mówi cytowany przez prawo.pl sędzia Jarosław Matras z Izby Karnej Sądu Najwyższego.

Co więcej, prawnicy podkreślają, że przerwanie ciąży na podstawie zakwestionowanej przesłanki jest legalne także w momencie, gdy wyrok został opublikowany gdy zabieg trwał. 

Więcej: prawo.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum