Onet, RZ/Rynek Zdrowia | 26-05-2019 21:21

Wyniki sondażowe wyborów do PE: wygrywa Prawo i Sprawiedliwość

Z badania exit poll przeprowadzonego przez IPSOS (źródło TVN24) wynika, że wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 42,4 proc. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska, która otrzymała 39,1 proc.

Lider Koalicji Europejskiej, Grzegorz Schetyna, na początku maja w kampanii do PE postawił zdecydowanie na ochronę zdrowia

Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna z wynikiem 6,6 proc., a tuż za nią Konfederacja, na którą według sondażu zagłosowało 6,1 proc. wyborców.

Poniżej 5-procentowego progu wyborczego znalazły się: Kukiz'15 (4,1 proc.) i Lewica Razem (1,3 proc.). Na inne ugrupowania głos oddało 0,4 proc. wyborców.

Przypomnijmy: lider Koalicji Europejskiej, Grzegorz Schetyna na początku maja w kampanii do Parlamentu Europejskiego postawił zdecydowanie na ochronę zdrowia. Zdecydowały wewnętrzne badania, które wskazały, że to dziedzina najbardziej zaniedbana podczas ostatnich czterech lat rządów.
- Służba zdrowia może funkcjonować tak, jak w Szwecji czy Niemczech – zapowiedział, a następnie przedstawił dziewięciopunktowy plan naprawy służby zdrowia.

Po pierwsze, termin oczekiwania do specjalisty nie może być dłuższy niż 21 dni - mówił. Dodał, że "dotyczy to wszystkich" bez względu na to, czy ktoś mieszka w Warszawie czy w małej miejscowości. Po drugie, oczekiwanie na SOR nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być już po badaniach.

Trzecim punktem planu jest Europejski Program Walki z Rakiem, który przewiduje, że "w ciągu 7 lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej zaawansowanych krajów Europy Zachodniej". Ma temu służyć zapowiedź powołania dzięki środkom unijnym 16 nowych centrów walki z rakiem, zlokalizowanych w każdym województwie. 

Każdemu, kto przekroczy 50 lat będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny - to czwarty punkt planu.

Piąty punkt planu zakłada "pełną opiekę nad kobietą i dzieckiem". - Czyli pełna dostępność badań prenatalnych, opieka okołoporodowa na najwyższym europejskim poziomie, w tym bezwarunkowa możliwość znieczulenia - wyjaśnił Schetyna.

Szósty punkt planu nazwany został Norweskim Planem Szczepień - powszechnym, z najlepszymi szczepionkami dla dzieci ze wsi i z miasta.

Kolejne punkty dotyczyły świadczeń i rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych, centrów profilaktycznych w każdym województwie, oraz kompleksowego programu walki ze smogiem.

Jak to wszystko zrealizować? - Musimy sięgnąć do pieniędzy europejskich. Wynegocjujemy 100 mld zł więcej, żeby zapewnić Polakom ochronę zdrowia na europejskim poziomie. Jeśli uda nam się zmienić stan w służbie zdrowia, będzie to nasz wspólny sukces; dajemy sobie na to 7 lat - obiecał lider KE.

W odpowiedzi na to PiS nie przedstawił programu spektakularnych działań i transferów dla ochrony zdrowia. Ma wystarczyć to, co jest już wykonywane, mają wystarczyć zaplanowane wzrosty nakładów  - o skali zresztą wymuszonej wcześniejszymi protestami. Po stopniowym corocznym wzroście na finansowanie ochrony zdrowia od 2024 roku ma być już przeznaczane nie mniej niż 6 proc. PKB.

Na zapowiedzi opozycji szybko reagował np. premier. - My już teraz, w tym roku, na służbę zdrowia przeznaczamy 100 mld zł budżecie NFZ. Rekordowe 100 mld zł, nie pisane patykiem po wodzie, gdzieś tam obiecywane zamki na piasku - mówił Mateusz Morawiecki.