Wymogi fachowe i sanitarne: termin dostosowania przesunięty do 2015 roku

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2009 19:31

Związkowi Powiatów Polskich udało się wynegocjować z Ministerstwem Zdrowia przesunięcie terminu wdrożenia wymogów, przewidzianych w projekcie rozporządzenia o kryteriach sanitarnych i fachowych wobec placówek medycznych. 2015 rok ma być datą ostateczną; wcześniej resort dawał na to czas do 2012 r.

Przypomnijmy, że ZPP postulował o ustanowienie "godziny zero" w 2022 roku. Resort zdrowia nie przystał na aż tak odległe przesunięcie terminu, twierdząc, że wymogi w projekcie zostały złagodzone i nie są już tak restrykcyjne, jak w obowiązującym jeszcze rozporządzeniu.

W projekcie nie ma już m.in. wymogu opisywania w bardzo szczegółowy sposób wszystkich niezbędnych zmian budowlanych, jakie powinny przeprowadzić poszczególne rodzaje placówek ochrony zdrowia.

W przepisach nie ma w nim również m.in. określonej liczby łóżek w salach pacjentów ani wymagań dotyczących wysokości, szerokości czy rodzaju powierzchni, jakie musiałyby respektować ZOZ-y. Takie decyzje pozostawiono dyrektorom placówek.

Usunięto ponadto zapisy określające sposób wyliczania liczby urządzeń sanitarnych i konieczność zapewnienia pomieszczeń pomocniczych. Złagodzono wymagania wobec bloków operacyjnych, m.in. poprzez wykreślenie zaleceń dotyczących powierzchni minimalnej.

– Szkoda, że data wdrożenia wymogów technicznych i sanitarnych nie została realnie określona już w projekcie rozporządzenia – powiedział portalowi rynek zdrowia.pl Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich. – Pozwoliłoby to na rozłożenie w czasie wydatków na dostosowanie placówek medycznych do wymogów przewidzianych owym rozporządzeniem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum