Wymiar urlopów macierzyńskich będzie zróżnicowany

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2008 08:55

Rodzice obniżający swój wymiar czasu pracy będą chronieni przed zwolnieniem przez 12 miesięcy, a nie trzy lata. Ojcowie uzyskają prawo do dwóch tygodni tzw. urlopu ojcowskiego.

Posłowie chcą, aby wymiar urlopu macierzyńskiego był zróżnicowany i zależał od liczby urodzonych dzieci w trakcie jednego porodu. W przypadku narodzin jednego dziecka urlop ten będzie wynosił maksymalnie 26 tygodni. Jeśli jednak kobieta urodzi np. pięcioraczki, otrzyma 45 tygodni urlopu.

Zmiany takie przewidują poselskie poprawki do rządowego projektu nowelizacji kodeksu pracy (tzw. ustawa prorodzinna), które wczoraj przyjęła sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

- Opieka nad kilkorgiem dzieci wymaga od rodziców większego wysiłku. Powinni więc mieć prawo do dłuższego urlopu macierzyńskiego - tłumaczy Stanisław Chmielewski, poseł PO, zastępca przewodniczącego komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

Poprawki poselskie przewidują też wprowadzenie urlopu ojcowskiego. Posłowie PO proponują, aby wynosił on docelowo (od 2011 r.) dwa tygodnie. Natomiast w 2010 roku ma trwać jeden tydzień.

Ojciec będzie mógł skorzystać z urlopu do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Za okres przebywania na takim urlopie otrzyma zasiłek macierzyński. Rodzice będą mogli w tym samym czasie przebywać na urlopach z tytułu narodzin potomka. Zdaniem posłów PO to korzystne rozwiązanie, gdyż w trudnych sytuacjach (np. choroby niemowlęcia) młodzi rodzice będą mogli wspólnie opiekować się dzieckiem.

- Wprowadzenie urlopu ojcowskiego pozytywnie wpłynie na sytuację kobiet na rynku pracy. Pracodawcy będą wiedzieć, że nie tylko matki mogą korzystać z wolnego z tytułu narodzin dziecka - mówi Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet.

Posłowie nadal chcą zachęcać firmy do zatrudniania młodych ojców i matek. Nie zgłosili żadnych poprawek do propozycji zwolnienia pracodawców z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez pierwsze 36 miesięcy po powrocie rodzica z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum