×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wyjazdy sponsorowane pod znakiem zapytania

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia20 grudnia 2013 10:32

Brytyjski koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline ogłosił, że od 2016 roku na całym świecie przestanie płacić lekarzom za wyjazdy na konferencje naukowe oraz promocję leków. Przestanie też wynagradzać pracowników za wzrost sprzedaży i udziałów w rynku leków.

Wyjazdy sponsorowane pod znakiem zapytania
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Eksperci przypuszczają, że niebawem w ślady brytyjskiego koncernu pójdą inne.

- Taka promocja chyba się już nie opłaca. Nie tylko z powodu malejącego wpływu na sprzedaż leków, ale także z powodów wizerunkowych, bo pojawiają się oskarżenia o korupcję - komentuje dla Gazety Wyborczej dr Paulina Polak z Instytutu Socjologii UJ, autorka książki "Nowe formy korupcji. Analiza socjologiczna sektora farmaceutycznego w Polsce".

Lekarze oceniają decyzję jako fatalną dla siebie. Sponsorami takich wyjazdów są najczęściej firmy farmaceutyczne i producenci sprzętu; czasem za udział w kongresie płaci towarzystwo naukowe albo działająca przy jego szpitalu fundacja, wspierana również przez firmy farmaceutyczne.

- Profesorów z dorobkiem na ogół stać na to, by zapłacić sobie za wyjazd. Problem w tym, że powinni jeździć na nie przede wszystkim młodzi lekarze, którzy dopiero się uczą, a oni tylu pieniędzy nie mają - mówi prof. Andrzej Bochenek, kardiochirurg z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

Więcej: http://wyborcza.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze