Wybory: głosowanie w szpitalach i innych obwodach zamkniętych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2010 15:27

W II turze wyborów prezydenckich głos można oddać w 1346 zamkniętych obwodach głosowania - szpitalach, zakładach karnych, aresztach śledczych oraz zakładach pomocy społecznej.

Wyborcy przebywający w dniu głosowania w jednej z takich placówek, jeśli pojawili się w nich pomiędzy I a II turą wyborów zostaną automatycznie dopisani do spisu wyborców utworzonego już przed pierwszym głosowaniem.

Z kolei ci, którzy byli w jednej z tych jednostek przed I turą i 4 lipca również chcą zagłosować w tym samym miejscu - nie muszą robić nic. Spisy wyborców na I i II turę wyborów są te same, aktualizowane o wyborców, którzy w ciągu dwóch tygodni pojawią w danej placówce.

Jeśli po I turze wyborca opuści którąś z tych placówek, będzie mógł dopisać się do spisu wyborców w miejscu stałego zameldowania pod warunkiem, że przedstawi urzędowi gminy odpowiednie dokumenty.

Natomiast jeśli ktoś przyjedzie do szpitala w dniu wyborów bez zaświadczenia o prawie do głosowania, nie będzie mógł oddać głosu w wyborach. Wiąże się to z tym, że obwodowa komisja wyborcza nie jest w stanie sprawdzić, czy ten wyborca nie oddał głosu już tego dnia wcześniej.

W szpitalach oraz zakładach pomocy społecznej do dyspozycji ciężko chorych wyborców są urny przenośne. Osoby chcące skorzystać z takiej możliwości mogą poinformować o tym obwodową komisję wyborczą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum