Wybory: czas złożyć wniosek o nakładkę brajlowską i dostosowany lokal

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2011 10:33

Już tylko do poniedziałku (26 września) można zgłosić chęć zagłosowania za pomocą nakładek Braille'a w lokalu wyborczym lub zapisać się na głosowanie w lokalu przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wybory: czas złożyć wniosek o nakładkę brajlowską i dostosowany lokal
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyborcy zamierzający głosować w lokalu wyborczym przy użyciu nakładek sporządzonych w alfabecie Braille'a muszą zgłosić to do w swoim urzędzie gminy - ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu wyborca zobowiązany jest podać właściwy dla niego obwód głosowania.

Dzięki zgłoszeniu, w dniu wyborów Komisja Obwodowa, w której będzie głosował wyborca, będzie zaopatrzona w specjalną nakładkę do głosowania wykonaną w języku Braille'a.

Wyborcy niewidomi i słabowidzący powinni pamiętać, że przed głosowaniem muszą znać numer listy, na którą chcą oddać głos, a także pozycję kandydata na liście, na którego zamierzają zagłosować, na brajlowskiej nakładce nie będzie bowiem imion i nazwisk kandydatów.

Nakładka wykonana ze sztywnego papieru będzie miała wycięte otworki, przez które wyborca postawi na karcie znak "X". Przy każdym z nich podane będą - w alfabecie Braille'a - numery pozycji kandydatów na liście.

Jedną nakładkę będzie można przyłożyć do każdej strony karty do głosowania w formie książeczki z każdą listą wyborczą umieszczoną na osobnej stronie. Właściwą listę trzeba będzie znaleźć poprzez policzenie stron.

Wszystkie strony będą miały ucięty prawy górny róg, aby wyborca mógł właściwie przyłożyć nakładkę.

Przy głosowaniu wskazana jest precyzja. Znak "X" nie może wyjść poza kratkę na karcie do głosowania, ponieważ wtedy głos będzie nieważny. Aby tego uniknąć nakładki będą zaopatrzone w specjalne skrzydełka, które po zagięciu zapewnią właściwą pozycję nakładki na karcie do głosowania.

Po zagłosowaniu wyborca zwraca nakładkę komisji.

Nakładki dla osób niewidomych i niedowidzących będą w wyborach parlamentarnych zastosowane po raz pierwszy.

Również tylko do poniedziałku 26 września wyborcy, którzy chcą głosować w lokalu wyborczym przystosowanym dla osób niepełnosprawnych, powinni złożyć pisemny wniosek do urzędu gminy o wpisanie ich do spisu wyborców w wybranym przez siebie lokalu.

Wniosek powinien zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL i adres zamieszkania.

Informację o lokalach dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych wójtowie mieli obowiązek ogłosić (w formie obwieszczenia) do 8 września.

Prawo dopuszcza dopisanie się do spisu wyborców przez internet, ale na razie dotyczy to tylko 288 urzędów w kraju (gmin w Polsce jest prawie 2,5 tys.) Aby skorzystać z usługi, wyborca musi mieć konto i zaufany profil na platformie ePUAP (www.epuap.gov.pl)

Już podczas głosowania - zgodnie z Kodeksem wyborczym - wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać inna osoba, z wyłączeniem członków komisji wyborczych i mężów zaufania.

Warto pamiętać, że zgodnie z nowym Kodeksem wyborczym wyborcy niepełnosprawni mają prawo do otrzymania pełnej informacji - zarówno telefonicznie, jak i pisemnie do domu - o tym, kiedy są wybory, jakie zasady głosowania obowiązują, z jakich możliwości mogą skorzystać, a także jakie komitety i jacy kandydaci ubiegają się o fotele poselskie i senatorskie.

Wyborcy potrzebujący informacji związanych z wyborami mogą dowolną drogą zgłosić takie zapotrzebowanie do właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta. W praktyce odbywać się to będzie poprzez wydział urzędu gminy czy miasta odpowiedzialny za przeprowadzenie wyborów - można np. prosić o połączenie telefoniczne przez centralę urzędu.

Pod darmowym numerem infolinii Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji osoby niepełnosprawne mogą otrzymać informacje o udogodnieniach w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Pod numerem 800 330 330 wyborcy mogą odsłuchać nagraną informację o takich udogodnieniach.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, PKW powinna sporządzić w alfabecie Braille'a materiał informacyjny o uprawnieniach przysługujących wyborcom niepełnosprawnym i przekazać go zainteresowanym na żądanie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum