Wszedł nowy urlop, o którym mało kto wie. Wystarczy wniosek i pracodawca musi zapłacić
Duże zmiany w kodeksie pracy weszły w życie w tym roku. Dla pracowników wprowadzają kluczowe zmiany, m.in. nowy urlop. To dodatkowe dwa dni lub 16 godzin wolnego płatne 50 proc.

Wszedł nowy urlop. Pracodawca musi go udzielić i zapłacić
Weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy, która wdrożyła dwie unijne dyrektywy tzw. work-life balance. Zmienione przepisy obowiązują od 26 kwietnia. Wprowadzają m.in. dłuższe urlopy rodzicielskie i nowy urlop opiekuńczy, ponadto tzw. urlop od siły wyższej.
Urlop od siły wyższej to:
- 16 godzin lub 2 dni dodatkowego urlopu w ciągu roku kalendarzowego
- urlop płatny połowę wynagrodzenia
- siłą wyższą są pilne sprawy rodzinne, jak np. wypadek lub choroba, które wymagają od pracownika obecności w innym miejscu
Pracodawca jest obowiązany do udzielenia nowego urlopu na wniosek złożony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.
Nowy urlop w kodeksie pracy od 2023
Urlop od siły wyższej w znowelizowanym kodeksie pracy opisano tak:
- § 1. Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia.
- § 2. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 1, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.
- § 3. Pracodawca jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 1, na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.
- § 4. Zwolnienie od pracy, o którym mowa w § 1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
- § 5. Przepis § 1 w zakresie zwolnienia od pracy udzielanego w wymiarze godzinowym stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (14)