×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Wszedł nowy urlop, o którym mało kto wie. Wystarczy wniosek i pracodawca musi zapłacić

Autor: oprac. KK • Źródło: Kodeks pracy07 lipca 2023 05:40

Duże zmiany w kodeksie pracy weszły w życie w tym roku.  Dla pracowników wprowadzają kluczowe zmiany, m.in. nowy urlop. To dodatkowe dwa dni lub 16 godzin wolnego płatne 50 proc.

Wszedł nowy urlop, o którym mało kto wie. Wystarczy wniosek i pracodawca musi zapłacić
Wszedł nowy urlop. To dni wolne od siły wyższej Fot. AdobeStock

 

Wszedł nowy urlop. Pracodawca musi go udzielić i zapłacić

Weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy, która wdrożyła dwie unijne dyrektywy tzw. work-life balance. Zmienione przepisy obowiązują od 26 kwietnia. Wprowadzają m.in. dłuższe urlopy rodzicielskie i nowy urlop opiekuńczy, ponadto tzw. urlop od siły wyższej.

Urlop od siły wyższej to:

 • 16 godzin lub 2 dni dodatkowego urlopu w ciągu roku kalendarzowego
 • urlop płatny połowę wynagrodzenia
 • siłą wyższą są pilne sprawy rodzinne, jak np. wypadek lub choroba, które wymagają od pracownika obecności w innym miejscu

Pracodawca jest obowiązany do udzielenia nowego urlopu na wniosek złożony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.

Nowy urlop w kodeksie pracy od 2023

Urlop od siły wyższej w znowelizowanym kodeksie pracy opisano tak:

 • § 1. Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia.
 • § 2. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 1, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.
 • § 3. Pracodawca jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 1, na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.
 • § 4. Zwolnienie od pracy, o którym mowa w § 1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
 • § 5. Przepis § 1 w zakresie zwolnienia od pracy udzielanego w wymiarze godzinowym stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze