Współtwórca Instytutu Ordo Iuris: zaniedbanie lekarzy to nie wynik zeszłorocznego wyroku TK

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia03 listopada 2021 09:58

Zaniedbanie dokonane przez lekarzy to nie wynik zeszłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ani błędów legislacyjnych - ocenia prawnik, Tymoteusz Zych. Chodzi o zgon pacjentki w szpitalu w Pszczynie.

Józej Zych, Tymoteusz Zych i Jarosław Witkowski podczas prezentowania założeń Fundacji Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych (fot. LJ)
  • Rusza działalność Fundacji Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych. Oferuje bezpłatną pomoc prawników
  • Ofiarami błędów medycznych w Polsce może być nawet 30 tys. osób rocznie. Jednak tylko około 2 tysiące osób dochodzi w praktyce swoich roszczeń
  • Często poszkodowani nie wiedzą o możliwości wejścia na drogę prawną lub nie mają środków na pokrycie kosztów pomocy

3 listopada br. został zainaugurowany program wsparcia prawnego ofiar błędów medycznych. Ma być świadczona przez prawników w ramach działalności Fundacji Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych, której prezesem jest dr r. pr. Tymoteusz Zych, współtwórca i wieloletni wiceprezes Instytutu Ordo Iuris.

Potrzebna zmiana praktyki stosowania prawa

Szef Fundacji nawiązał do zdarzenia w Pszczynie, "sprawy, która została nagłośniona w ostatnich dniach, sprawy błędu medycznego, do którego – jak wynika z relacji medialnych, doszło w szpitalu w Pszczynie, pod koniec września br."

30-letnia ciężarna zmarła na sepsę po tym, jak lekarze czekali na obumarcie płodu.

Czytaj też: Zmarła w 22. tygodniu ciąży. Lekarze zwlekali z aborcją? Oświadczenie

- Bardzo prosta analiza obowiązujących przepisów, zarówno konstytucyjnych, jak i norm o zawodzie lekarza, norm o dopuszczalności przerywania ciąży i wreszcie zasad deontologii zawodowej, wskazuje w sposób jasny, że kobiecie w stanie zagrożenia życia lub poważnego zagrożenia zdrowia pomoc powinna być udzielona niezależnie od możliwości narażenia i poświęcenia życia dziecka - ocenił prawnik.

- Zaniedbanie dokonane przez lekarzy to nie wynik zeszłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ani błędów legislacyjnych. To przede wszystkim wynik błędów w zakresie rozumienia i stosowania prawa - dodał.

Jego zdaniem, to nie zmiany ustawowe mogą pomóc zapobieżeniu podobnym sytuacjom w przyszłości, ale zmiana praktyki stosowania prawa:

- W jaki sposób można ją zmienić? Tylko konsekwentnie tworząc precedensowe orzecznictwo. Poprzez wsparcie prawne osobom znajdującym się w trudnych sytuacjach wskutek błędu medycznego, a czasami, kiedy dochodzi do tragedii, jaką jest śmierć, także rodzinom tych osób.

Program bezpłatnej pomocy prawnej

- Inaugurujemy program litygacji strategicznej, program nieodpłatnej pomocy prawnej udzielanej osobom dotkniętym błędami medycznymi różnego typu: diagnostycznych, terapeutycznych, oraz przez stosowanie substancji farmakologicznej - dodał prawnik.

Jak poinformowali organizatorzy spotkania, powołując się na dane Prokuratury Krajowej, ofiarami błędów medycznych w Polsce może być nawet 30 tys. osób rocznie. Jednak tylko około 2 tysiące osób dochodzi w praktyce swoich roszczeń.

Poszkodowani nie wiedzą o możliwości wejścia na drogę prawną lub nie mają środków na pokrycie kosztów pomocy.

Pomoc prawna ma być świadczona nieodpłatnie poszkodowanym przez błędy lekarskie i negatywne efekty stosowania substancji farmaceutycznych. W sprawach o precedensowym znaczeniu fundacja obiecuje zapewnić pomoc pełnomocników w postępowaniu cywilnym i karnym.

W zespole, który będzie udzielał pacjentom pomocy prawnej, znaleźli się m.in. r.pr. Jarosław Witkowski, doświadczony w zakresie dochodzenia roszczeń z tytułu szkód okołoporodowych oraz były marszałek Sejmu i pierwszy prezes Krajowej Izby Radców Prawnych, dr r.pr. Józef Zych. Podał on przykład wyroku, który zapadł w sprawie błędu popełnionego przy porodzie.

- Sąd zasądził po raz pierwszy na rzecz urodzonej dziewczynki, która całkowicie jest niesprawna i niezdolna do samodzielnego życia, 1,2 mln zł, a na rzecz rodziców odpowiednio: 300 tys. na rzecz matki i 200 tys. zł na rzecz ojca - wymienił prawnik.

Czytaj też: Lekarz o śmierci ciężarnej w Pszczynie: "Te przepisy to jest propozycja tortur"

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum