Wschowa: dwa powiaty procesują się o spłatę kredytów jednego szpitala

Autor: Gazeta Lubuska/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2009 15:27

Starosta nowosolski przed sądem żąda 643 tys. zł (z odsetkami) za kredyt, który wziął na ratowanie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej we Wschowie i musiał spłacać sam, choć jego zdaniem powinna zrobić to Wschowa. Druga strona uważa, że nie doszło do przejęcia długów szpitala i nie musiała za nic płacić.

Wschowa, która początkowo należała do powiatu nowosolskiego, dopiero od 2002 roku tworzy niezależny powiat. W 2001 roku, w związku z tworzeniem samodzielnego regionu rozpoczęto uzgadnianie szczegółów przejęcia przez niego majątku.

W umowie uzgodniono, że Wschowa przejmie majątek, który leży na terenie planowanego powiatu. Porozumienie stanowiło również o przejęciu wszystkich zobowiązań, które ciążą na przejmowanych jednostkach. Chodziło m.in. 500 tys. zł. kredytu, który wziął powiat nowosolski na ratowanie szpitala i 800 tys. zł, które poszły na policję w Sławie.

Ostatecznie do przekazania szpitala nie doszło a powiat nowosolski nadal jest organem założycielskim placówki. To oznacza, że odpowiedzialność za długi szpitala obciążona jest Nową Sól (około 20 mln zł).

Dzisiaj były starosta nowosolski, Tadeusz Gabryelczyk zeznawał przed sądem:

 - Dla mnie było oczywiste, że skoro powstał powiat wschowski, to on powinien być organem założycielskim dla szpitala, który leczy mieszkańców powiatu i których podatki zasilały jego budżet.

Pełnomocnik starosty nowosolskiego złożył dzisiaj również wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, który ustali, na co poszły wydatki z kredytu i ustali ich wysokość (kwestionuje je reprezentant Wschowy).

W 2006 roku Nowa Sól wygrała już podobną sprawę. Sprawa dotarła aż do Sądu Najwyższego a starostwo odzyskało 605 tys. zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum