Wrocław: umorzono postępowanie przeciw lekarzowi, który urwał dziecku główkę

Autor: Express Bydgoski/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2019 12:12

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu nie dopatrzyła się błędów w postępowaniu ginekologa Krzysztofa Sz. ze szpitala Mikulicz w Świebodzicach (Dolnośląskie), który podczas porodu urwał dziecku główkę. Kilka dni temu sprawę umorzono.

Wrocław: umorzono postępowanie przeciw lekarzowi, który urwał dziecku główkę
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Do zdarzenia doszło 18 stycznia 2017 roku. Do szpitala trafiła młoda kobieta ze Strzegomia. Była w 22 tygodniu ciąży i miała silne bóle brzucha. Kilka godzin później zaczęła rodzić. Niestety dziecko zaczęło rodzić się nóżkami. Lekarz odbierający przedwczesny poród pociągnął dziecko za nóżki, żeby pomóc mu w przyjściu na świat. Wtedy to doszło do dekapitacji czyli oderwania ciała od główki dziecka.

Szpital Mikulicz w Świebodzicach wydał wówczas oświadczenie, w którym wyjaśniał, że "ratowanie zdrowia i życia młodej kobiety, która zgłosiła się z poronieniem zagrażającym, było dla naszego zespołu równie ważne jak bezpieczeństwo płodu. Niestety mimo wysiłków lekarzy ciąży nie udało się utrzymać. Wyjaśnienie zaistniałej sytuacji jest naszym priorytetem".

Po dwóch latach śledztwa prokuratura nie dopatrzyła się błędu po stronie lekarza i sprawę umorzyła. Z tą decyzją nie zgadzają się rodzice dziecka i reprezentujący ich prawnicy. Zapowiadają złożenie zażalenia.

Powołują się na dwie opinie, z których wynika, że doszło do błędu lekarskiego oraz na zdanie dolnośląskiego konsultanta wojewódzkiego, który w postępowaniu wyjaśniającym toczącym się przed Rzecznikiem Praw Pacjenta wydał opinię, że doszło do błędu medycznego.

Wcześniej w postępowaniu lekarza winy nie dopatrzył się Dolnośląski Rzecznik Dyscyplinarny Izby Lekarskiej.

Więcej: expressbydgoski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum