Wrocław: trwa konferencja prasowa rektora AM

Autor: Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2010 11:13

Dziś w Akademii Medycznej we Wrocławiu (30 listopada) rektor tej uczelni, prof. Ryszard Andrzejak zwołał konferencję prasową. Przedstawia na niej swój pogląd na temat swojej przyszłości na stanowisku rektora po poniedziałkowej decyzji Kolegium Elektorów.

Wrocław: trwa konferencja prasowa rektora AM

Jak już pisalimy Kolegium Elektorów jest przeciwne odwołaniu prof. Andrzejaka z funkcji rektora.

Zdaniem prof. Marka Ziętka pełniącego obowiązki rektora, który wypowiadał się dla Gazety Wyborczej, dla uczelni to nie jest dobra decyzja.

– Prawdopodobnie rektora może teraz odwołać jedynie minister zdrowia – mówił po Kolegium rzecznik prasowy uczelni, Arkadiusz Förster.

Profesor Andrzejak postanowił dziś (30 listopada) zabrać publicznie w tej sprawie głos. Twierdzi, że nie dopuścił się plagiatu.

Prof. Andrzejak został zawieszony w październiku przez minister zdrowia Ewę Kopacz w związku z oskarżeniami o plagiat, którego rektor miał się dopuścić w swojej pracy habilitacyjnej. Miał on przepisać ok. 90 fragmentów z prac prof. Witolda Zatońskiego i prof. Jolanty Antonowicz-Juchniewicz.

W lipcu 2010 r. sprawą zajął się Zespół ds. Etyki w Nauce przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego członkowie orzekli, że praca habilitacyjna prof. Andrzejaka „nie spełnia standardów wymaganych od rozprawy habilitacyjnej, a jednocześnie zawiera niedopuszczalne zapożyczenia z innych prac”.

Zespół nie może pozbawić rektora Akademii Medycznej stanowiska ani tytułu naukowego, ponieważ jest jedynie ciałem doradczym ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum