Wrocław: szpital kliniczny złamał przepisy nie przyjmując rannego chłopca

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2015 09:30

W opinii Ministerstwa Zdrowia Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, który we wrześniu ubiegłego roku odesłał ciężko rannego ośmiolatka z Oleśnicy, złamał ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym - donosi RMF FM.

Taki wniosek zawarto w raporcie po kontroli przeprowadzonej w szpitalu.

Kontrola wykazała, że dziecko powinno trafić do szpitala dziecięcego. Tak się jednak nie stało. Chłopca przewieziono Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, a ten odmówił jego przyjęcia.

Chociaż placówka nie ma odpowiedniego oddziału dziecięcego, to funkcjonuje w niej oddział intensywnej terapii. Po przyjęciu w szpitalu powinien zebrać się zespół neurochirurgów potrzebny do przeprowadzenia operacji.

Kontrolerzy podkreślili, że Szpitalny Oddział Ratunkowy nie może odmówić przyjęcia pacjenta będącego w stanie zagrożenia życia. Medycyna ratunkowa nie dzieli również pacjentów na dzieci i dorosłych.

Ministerstwo wezwało dyrekcję placówki do przestrzegania przepisów wynikających z ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Szpital ma przyjmować wszystkich pacjentów z nagłymi urazami. Ma to robić siedem dni w tygodniu.

Przypomnijmy, że do tragicznych zdarzeń doszło we wrześniu minionego roku. Chłopiec został dwukrotnie potrącony przez jadące samochody. Ostatecznie 8-latek trafił do szpitala wojskowego. Tam jednak nie udało się już go uratować.

Więcej: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum