Wrocław: sąd bada sprawę fałszywych recept na Neulastę

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2016 09:27

NFZ stracił ok. 180 tys. zł z powodu kolejnych fałszywych recept, tym razem na Neulastę. Do wrocławskiego sądu wpłynął już akt oskarżenia w tej sprawie.

Do wrocławskiego sądu wpłynął już akt oskarżenia w tej sprawie Fot. Archiwum RZ

Jak podaje Gazeta Wrocławska, chodzi o 53 recepty na lek dla chorych na raka, Neulasta 6 mg,   stosowany po chemioterapii. Jedno opakowanie wycenione jest na 3300 zł, ale pacjent płaci 3,62 zł. Resztę finansuje NFZ.

Leki na recepty wypisane przez jednego z wrocławskich internistów prawdopodobnie zostały sprzedane z zyskiem za granicę. Handlarze zarobili na różnicy w cenie, w Polsce bowiem cena leku jest niemal w całości dotowana przez państwo, a za granicą - nie.

Fałszywe recepty wykupywano we Wrocławiu od lipca do września ub.r. Lekarz zaangażowany w ten proceder przebywa w więzieniu. Ze złożonych przez niego wyjaśnień wynika, że to nie on był głównym organizatorem tego oszustwa. Miał nim być jeden z pacjentów, poszukiwany od kilku miesięcy. Lekarz  miał otrzymywać za jedno opakowanie od 50 zł do 100 zł. Za jego namową dwie osoby wykupywały recepty. Dzielił się z nimi zyskiem. Oni także zasiadają na ławie oskarżonych.

O całej sprawie NFZ i policja zostały zaalarmowane przez apteki. Kontrola wykazała, że lekarz, który  wypisuje recepty, nie jest onkologiem, a pacjenci, dla których je wypisywano, nie przechodzili chemioterapii.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum