Wrocław: lekarz, który usunął pacjentowi zdrową nerkę stracił pracę

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2015 15:16

Jak poinformowała rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, Monika Kowalska, lekarz, który na początku maja usunął pacjentowi zdrową nerkę został zwolniony z pracy.

Wrocław: lekarz, który usunął pacjentowi zdrową nerkę stracił pracę

Ofiara medycznej pomyłki wciąż przebywa na oddziale urologicznym. Jest w dobrym stanie. Chora nerka po usunięciu guza pracuje tak jak powinna.

Szpital zdecydował rozwiązać umową o pracę z lekarzem, który usunął pacjentowi zdrową nerkę, mimo że na samym początku lekarz został jedynie zawieszony w wykonywaniu swoich obowiązków. Mówiono wówczas w szpitalu, że to bardzo dobry i doświadczony specjalista.

Raport szpitalnej komisji okazał się jednak dla lekarza miażdżący. Komisja stwierdziła, że po pierwsze "popełniono ewidentny błąd medyczny usuwając nerkę prawą zamiast lewej z guzem", a po drugie - mimo że badanie tomograficzne wykazało obecność guza w lewej nerce, to operator "nie zapoznał się z tym wynikiem w okresie poprzedzającym zabieg i nie zweryfikował rozpoznania innymi badaniami".

Czyt.: Okołooperacyjna karta kontrolna: kiedy się sprawdza

Uniwersytet Medyczny, który nadzoruje działanie szpitala, kilka dni później zdecydował o zmianie procedur obowiązujących podczas operacji. Władze uczelni przyznawały, że dla tego co się wydarzyło nie ma usprawiedliwienia i nic podobnego nie może się więcej powtórzyć.

W prokuraturze wciąż prowadzone jest postępowanie w tej sprawie.

Więcej: www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum