Wrocław: grzywna za błąd medyczny

Autor: gazetawroclawska.pl/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2018 21:24

Lekarka z Wołowa prawomocnie skazana na grzywnę za medyczny błąd. Sąd orzekł, że nieumyślnie naraziła jednego ze swoich pacjentów na niebezpieczeństwo utraty życia.

Wrocław: grzywna za błąd medyczny
Lekarka z Wołowa prawomocnie skazana na grzywnę za medyczny błąd. Fot. Archiwum

Pacjent miał zapalenie płuc. Zbadała go i kazała podawać leki, a powinna była zarządzić przewiezienie go do szpitala - ocenili biegli. Dzień później zmarł. Nie wykazano by zaniedbanie lekarki przyczyniło się do śmierci. 

Do tragedii doszło we wrześniu 2012 roku. Pokrzywdzony to 67-letni mężczyzna. Był pacjentem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który znajduje się blisko wołowskiego szpitala. Lekarka miała dyżur na izbie przyjęć i w nocy została wezwana do pacjent, który źle się czuł i miał gorączkę. Doktor powiedziała pielęgniarkom jakie mają podawać leki i wróciła do szpitala.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu uznał, że nie ma udowodnionego związku pomiędzy zaniedbaniem lekarki a śmiercią. Ale nie o spowodowanie śmierci oskarżono lekarkę - dowodził sąd. Tylko o zaniedbanie, które „wprowadziło pacjenta w gorszy stan zdrowia”. Lekarz - stwierdził sąd - może odpowiadać za przestępstwo, jeśli jego zaniechanie „zdynamizowało” przebieg choroby. Sąd pokreślił też, że była to wina nieumyślna. Dlatego tak łagodna kara - grzywna.

Wyrok jest prawomocny. Obrońca zapowiedział, że sprawa trafi do Sądu Najwyższego ze skargą kasacyjną.

Czytaj: www.gazetawroclawska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum