PAP/Rynek Zdrowia | 11-04-2011 12:53

Wrocław: fałszowali recepty i wyłudzali leki

Do 8 lat więzienia grozi lekarce i jej wspólnikowi, zatrzymanym przez wrocławskich policjantów, w związku z wyłudzeniem znacznych ilości leków. Straty NFZ szacuje się na kwotę nie mniejszą niż 82 tys. zł.

Zatrzymani to 57-letnia lekarka, zatrudniona w kilku wrocławskich przychodniach oraz 31-letni mieszkaniec Wrocławia. Oboje usłyszeli już zarzuty. Wobec kobiety, sąd zastosował tymczasowe aresztowania na dwa miesiące. Mężczyznę zwolniono za poręczeniem majątkowym.

Jak poinformował w poniedziałek (11 kwietnia) rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu Paweł Petrykowski, funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 230 opakowań lekarstw, pieczątki, recepty i dokumentację medyczną.

- Ustaliliśmy, że lekarka wystawiła, co najmniej tysiąc sfałszowanych recept. Straty szacuje się na kwotę nie mniejszą niż 82 tys. złotych - powiedział rzecznik.

Dodał, że kobieta w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, wystawiała recepty na rożnych pacjentów, którzy jednak nie mieli uprawnień do otrzymywania takich leków. Na receptach wpisywała numer pesel współdziałającego z nią mężczyzny. - Ten realizował je we wrocławskich aptekach. Później prawdopodobnie sprzedawali lekarstwa - wyjaśnił Petrykowski.

Z ustaleń policji wynika, że zatrzymani działali w ten sposób przez kilka lat.

W mieszkaniach obu zatrzymanych osób, policjanci znaleźli duże ilości lekarstw psychotropowych i przeciwbólowych o silnym działaniu, pieczątki lekarskie, recepty oraz dokumentację medyczną.

Policjanci badają wszystkie okoliczności tej sprawy, przede wszystkim to gdzie trafiały później lekarstwa.