×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wrócił ważny obowiązek dla pracowników i pracodawców. MRiPS wydało komunikat

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia17 lipca 2023 13:00

Po 1 lipca 2023 roku wrócił obowiązek wykonywania zaległych badań medycyny pracy. W związku z wątpliwościami, jak interpretować nowe przepisy, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wydało komunikat w sprawie.

Wrócił ważny obowiązek dla pracowników i pracodawców. MRiPS wydało komunikat
Wrócił ważny obowiązek dla wszystkich pracowników. MRiPS wydało komunikat Fot. Shutterstock

 

Wrócił ważny obowiązek dla pracowników i pracodawców. Trzeba wykonać badania

Przypomnijmy, na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii zawieszono obowiązek wykonywania badań okresowych pracowników. Jednocześnie przedłużono ważność orzeczeń lekarskich, która upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., na okres nie dłuższy niż 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego zaległe badania trzeba wykonać, jednak nowe przepisy budzą wątpliwości. 

Państwowa Inspekcja Pracy otrzymała wyjaśnienia ze strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na temat tego, jak należy podejść do realizacji badań okresowych po 1 lipca 2023 roku. Z wyjaśnień Departamentu Prawa Pracy MRiPS wynika, że temat należy rozpatrywać pod kątem dwóch możliwych sytuacji.

  •   gdy orzeczenie lekarskie utraciło ważność w czasie obowiązywania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19
  •  gdy orzeczenie lekarskie utraciło ważność po odwołaniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19.

Jak wyjaśnia ministerstwo, w pierwszym przypadku  o odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo po odwołaniu stanu epidemii pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania danego stanu.

- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2023 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. poz. 1118) z dniem 1 lipca br. w Polsce odwołany został stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Oznacza to powrót wynikających z Kodeksu pracy obowiązków dotyczących okresowych badań lekarskich pracowników. Pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych w czasie stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego badań i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania tego stanu. Zasada ta nie budzi wątpliwości w przypadku, gdy ważność orzeczenia lekarskiego upłynęła przed dniem odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed dniem 1 lipca 2023 r. - brzmią wyjaśnienia resortu.

Z kolei w drugiej sytuacji, gdy orzeczenie lekarskie utraciło ważność po odwołaniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19, okres 180 dni, licząc od dnia 1 lipca 2023 r., można potraktować jako okres przejściowy, po upływie którego każdy pracownik będzie musiał posiadać aktualne orzeczenie lekarskie.

- Wydaje się to uzasadnione również faktem, że równoległe wykonywanie zaległych oraz bieżących profilaktycznych badań lekarskich może spowodować długi czas oczekiwania na wizytę w poradniach medycyny pracy. W związku z powyższym można przyjąć, że okres 180 dni będzie dotyczył również skierowania na badania okresowe pracownika, któremu ważność orzeczenia lekarskiego upłynęła po dniu 30 czerwca 2023 r. - wyjasnia MRiPS.

- Biorąc jednak pod uwagę, że pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków, pracodawca powinien możliwie jak najszybciej skierować pracownika na badania okresowe, a pracownik – bez zbędnej zwłoki je wykonać - czytamy w interpretacji resortu.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze