×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wraca kara za "kłamstwo covidowe". Przepisy wpisano do projektu nowelizacji ustawy

Autor: oprac. KM • Źródło: Rządowe Centrum Legislacji, Dziennik Ustaw, Rynek Zdrowia05 stycznia 2022 14:43

Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw trafił do konsultacji publicznych. Ministerstwo Zdrowia wraca w nim do pomysłu karania za tzw. kłamstwo covidowe.

Wraca kara za "kłamstwo covidowe". Przepisy wpisano do projektu nowelizacji ustawy
Nawet 30 tysięcy złotych kary może grozić za okłamanie sanepidu. Fot. Piotr Waniorek
  • Do konsultacji publicznych przekazano nowelizację projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych może zostać poddana zmianom
  • Dokument zakłada wprowadzenie zmian do kilkudziesięciu ustaw. Spora część poprawek dotyczy walki z COVID-19
  • Ministerstwo Zdrowia wraca w nim między innymi do pomysłu karania za tzw. kłamstwo covidowe

33 zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Dotyczą m.in. pielęgniarek, ratowników, NFZ i leków

Nieefektywne zwalczanie epidemii. Czy problem rozwiąże nowelizacja ustawy?

Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, nowelizacja pozwoli rozwiązać problem "braku lub nie zawsze efektywnych narzędzi związanych z zapewnieniem prawidłowego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, w tym z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19".

Pomysłodawca nowelizacji wskazuje między innymi na to, że "ujednolicenia wymagają przepisy dotyczące zasad przeprowadzania szczepień ochronnych, składanych raportów i sprawozdań dotyczących szczepień ochronnych". Dodaje, że "obecnie obowiązujące przepisy nie umożliwiają pełnego monitorowania chorób zakaźnych pod względem sekwencjonowania czynnika biologicznego i identyfikacji wariantów alarmowych".

Od 5 do nawet 30 tysięcy kary za kłamstwo covidowe

Ministerstwo Zdrowia wraca w projekcie nowelizacji m.in. do pomysłu karania za tzw. kłamstwo covidowe. Odpowiednie poprawki mają dotyczyć ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zwanej dalej „ustawą zakaźną”.

- Projektowana ustawa przewiduje wprowadzenie możliwości nakładania administracyjnych kar pieniężnych w przypadku naruszenia obowiązku udzielania informacji w ramach wywiadu epidemiologicznego oraz obowiązku realizowania procedur monitorowania występowania wariantów wirusa SARS-CoV-2. Sankcje te mają przede wszystkim charakter prewencyjny (...) Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą mogły weryfikować dostępność do danych w ramach prowadzonych postępowań dowodowych - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami w związku z prowadzonym dochodzeniem epidemiologicznym sanepid może zażądać od obywatela informacji o:

  • osobach zakażonych lub podejrzanych o zakażenie, chorych lub podejrzanych o chorobę zakaźną, osobach zmarłych z powodu choroby zakaźnej lub osobach, wobec których istnieje takie podejrzenie,
  • osobach, które mogły mieć styczność z wyżej wymienionymi osobami.

Nowelizacja ustawy miałaby umożliwić ukaranie osoby, która nie udzieli sanepidowi takiej informacji, udzieli jej nie w pełni lub zupełnie skłamie.

Zgodnie z projektem nowelizacji kara pieniężna za niedopełnienie obowiązku informacyjnego miałaby wynosić od 5000 zł do 30 000 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum