Wraca kara za "kłamstwo covidowe". Przepisy wpisano do projektu nowelizacji ustawy
Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw trafił do konsultacji publicznych. Ministerstwo Zdrowia wraca w nim do pomysłu karania za tzw. kłamstwo covidowe.

- Do konsultacji publicznych przekazano nowelizację projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych może zostać poddana zmianom
- Dokument zakłada wprowadzenie zmian do kilkudziesięciu ustaw. Spora część poprawek dotyczy walki z COVID-19
- Ministerstwo Zdrowia wraca w nim między innymi do pomysłu karania za tzw. kłamstwo covidowe
Nieefektywne zwalczanie epidemii. Czy problem rozwiąże nowelizacja ustawy?
Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, nowelizacja pozwoli rozwiązać problem "braku lub nie zawsze efektywnych narzędzi związanych z zapewnieniem prawidłowego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, w tym z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19".
Pomysłodawca nowelizacji wskazuje między innymi na to, że "ujednolicenia wymagają przepisy dotyczące zasad przeprowadzania szczepień ochronnych, składanych raportów i sprawozdań dotyczących szczepień ochronnych". Dodaje, że "obecnie obowiązujące przepisy nie umożliwiają pełnego monitorowania chorób zakaźnych pod względem sekwencjonowania czynnika biologicznego i identyfikacji wariantów alarmowych".
Od 5 do nawet 30 tysięcy kary za kłamstwo covidowe
Ministerstwo Zdrowia wraca w projekcie nowelizacji m.in. do pomysłu karania za tzw. kłamstwo covidowe. Odpowiednie poprawki mają dotyczyć ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zwanej dalej „ustawą zakaźną”.
- Projektowana ustawa przewiduje wprowadzenie możliwości nakładania administracyjnych kar pieniężnych w przypadku naruszenia obowiązku udzielania informacji w ramach wywiadu epidemiologicznego oraz obowiązku realizowania procedur monitorowania występowania wariantów wirusa SARS-CoV-2. Sankcje te mają przede wszystkim charakter prewencyjny (...) Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą mogły weryfikować dostępność do danych w ramach prowadzonych postępowań dowodowych - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami w związku z prowadzonym dochodzeniem epidemiologicznym sanepid może zażądać od obywatela informacji o:
- osobach zakażonych lub podejrzanych o zakażenie, chorych lub podejrzanych o chorobę zakaźną, osobach zmarłych z powodu choroby zakaźnej lub osobach, wobec których istnieje takie podejrzenie,
- osobach, które mogły mieć styczność z wyżej wymienionymi osobami.
Nowelizacja ustawy miałaby umożliwić ukaranie osoby, która nie udzieli sanepidowi takiej informacji, udzieli jej nie w pełni lub zupełnie skłamie.
Zgodnie z projektem nowelizacji kara pieniężna za niedopełnienie obowiązku informacyjnego miałaby wynosić od 5000 zł do 30 000 zł.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (5)